Rekolekcje ze świętym Michałem Archaniołem

2015-02-18 09:26:36(ost. akt: 2015-02-19 11:05:54)
Figura Michała Archanioła. Bazylika w Monte Sant' Angelo

Figura Michała Archanioła. Bazylika w Monte Sant' Angelo

Autor zdjęcia: Sabina Ropiak

Dzisiaj w Środę Popielcową rozpoczną się w Olsztynie rekolekcje wielkopostne z nawiedzeniem figury św. Michała Archanioła z cudownej groty objawień na włoskiej Górze Gargano
W południowo-wschodnim regionie Włoch, zwanym Apulią, na górze Gargano, w mieście Monte Sant’ Angelo znajduje się jedno z najsłynniejszych w Kościele katolickim sanktuariów ku czci świętego Michała Archanioła. Na szczycie góry wznosi się jedyna w swoim rodzaju bazylika. Historia tego miejsca związana jest z objawieniami św. Michała. To tutaj w V i XVII wieku objawił się sam Archanioł z zapewnieniem, że sam poświęcił tę grotę. Figura św. Michała odwiedza parafie. Od środy 18 lutego do piątku 20 lutego 2015 będzie w Olsztynie w parafii Matki Bożej Saletyńskiej na ul. Morskiej. Razem z nawiedzeniem figury odbędą się rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje zakończą się w sobotę 21 lutego.

Św. Michał Archanioł nazywany jest wodzem anielskich zastępów. Wzywany jest przy duchowych walkach, zmaganiach i trudnościach, egzorcyzmach.


Poniżej zamieszczamy plan rekolekcji, połączony z obecnością figury Michała Archanioła:

Parafia Matki Bożej Saletyńskiej, ul. Morska 29, Olsztyn

18-21 lutego 2015

Plan:

Dzien pierwszy - Środa Popielcowa 18 lutego 2015:
17:30 - Nabożeństwo oczekiwiania
18.00 - Uroczyste wprowadzenie Figury św. Michała Archanioła i powitanie. Msza św. na rozpoczęcie nawiedzenia
19.30. - Osobista modltiwa do św. Michała Archanioła
20.00. - Msza św. z nauką
21.00. - Apel Jasnogórski z rozważaniem wieczornym

Dzień drugi - czwartek 19 lutego 2015:
07.00. - Msza św. z nauką
08.00. - Godzinki ku czici św. Michała Archanioła
08.30. - Msza św. z nauką, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, błogosławieństwo osób starszych, samotnych i chorych
10.00. - Rekolekcje szkolne (klasy 0 - III)
12.00. - Rekolekcje szkolne (klasy IV - VI)
13.00. - 15.00. - Modlitwa z prośbą o uchronienie dzieci i młodzieży od zła i zepsucia
15.00. Wystawienie Najświętszego Sakramentu, koronka do Miłosierdzia Bożego
16.00. - 17.00. Modlitwa za małżeństwa, szczegółnie te, które przeżywają kryzysy, zagrożone są rozpadem i rozbiciem
17.30. - Koronka do św. Michała Archanioła i dziewięciu chórów anielskich
18.00. - Msza święta z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem
19.30. - Film "Między wiarą i kulturą" o objawieniach św. Michała Archanioła i sanktuarium w Monte Saint' Angelo na Górze Gargano
20.15. - Czuwanie młodzieży
21.00. - Czuwanie nauczycieli/wychowawców
22.00. - Czuwanie małżeństw - prowadzą Domowy Kościół i Spotkania Małżeńskie
23.00. - Czuwanie wspólnot i ruchów w intencji Kościoła Powszechnego
24.00. - Czuwanie w intencji bezrobotnych i poszukujących pracy

Spowiedź pół godziny przed każdą Mszą świętą i w czasie nocnego czuwania

Dzień trzeci - piątek 20 lutego 2015:
01.00. - Czuwanie za chrześcijan prześladowanych
02.00 - Czuwanie w intencji Ojczyzny, pokoju w Europie i na świecie
03.00. - Modlitwa liturgią Godziny Czytań: duszpasterze, liderzy wspólnot i ruchów
04.00. - Czuwanie indywidualne
05.00. - Czuwanie sióstr zakonnych i osób konsekrowanych
06.00. - Czuwanie RóŻ Różańcowych
07.00. - Msza św. z nauką
08.00. - Godzinki ku czci św. Michała Archanioła
08.30. - Msza św. z nauką i aktem poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi, pożegnanie Figury i zakończenie nawiedzenia

10.00. - rekolekcje szkolne (klasy 0 - III)
12.00. - rekolekcje szkolne (klasy IV - VI)
17.00. - Droga Krzyżowa
18.00. - Msza św. z nauką

Dzień czwarty - sobota 21 lutego 2015
Msze św. z nauką - 07.00., 08.30., 15.00. i 18.00.

Anielska obecność
Po raz pierwszy Archanioł objawił się w 490 r. biskupowi Sipontu św. Wawrzyńcowi. Zostało to poprzedzone takim wydarzeniem - pewnemu bogatemu włościaninowi uciekł byk. Właściciel dostrzegł go na szczycie góry, klęczącego u wejścia do groty – w miejscu przyszłych objawień. Włościanin nie mógł tam dojść, więc w gniewie napiął łuk i wypuścił strzałę, by ukarać śmiercią nieposłuszne zwierzę. Ale, oto stała się rzecz dziwna. Strzała obróciła się i trafiła go w nogę. Przestraszony, pobiegł opowiedzieć o tym niesamowitym zdarzeniu miejscowemu biskupowi. Ten niezwłocznie zarządził trzy dni publicznych modlitw i pokuty. Kiedy chylił się ku wieczorowi ostatni pokutny dzień, a było to 8 maja, św. Michał ukazał się biskupowi i powiedział: "Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja jestem jej strażnikiem. Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie. Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego".

Biskup ze strachu przed poganami, dla których Monte Gargano od niepamiętnych czasów było miejscem świętym, długo się wahał, zanim zdecydował się wypełnić polecenie Archanioła.


Drugie objawienie św. Michała Archanioła, zwane „epizodem Zwycięstwa”, datowane jest na 492 rok. Sipont został oblężony przez Germanów pod wodzą Odoakra. W obliczu pewnej porażki, św. Wawrzyniec znowu zarządził trzy dni pokuty i publicznych modlitw, aż powtórnie ukazał mu się św. Michał Archanioł, obiecując zwycięstwo, jeśli mieszkańcy Sipontu natychmiast przystąpią do kontrataku. Rozentuzjazmowani obietnicą obrońcy wyszli z miasta i wzięli udział w zaciętej bitwie, której towarzyszyły trzęsienie ziemi, grzmoty i błyskawice. 29 września 492 roku całkowite zwycięstwo wojsk Sipontu stało się faktem.

Kolejne objawienie
Rok później, 8 maja, biskup wraz z całą ludnością Sipontu udał się na Monte Gargano, gdzie wszyscy usłyszeli dobywające się z groty, którą miał poświęcić, cudowne śpiewy anielskie. Przerażony i zdezorientowany św. Wawrzyniec zdecydował się poprosić o radę papieża, św. Gelazego. Po pozytywnej opinii Ojca Świętego biskup ¬jeszcze bardziej utwierdził się w wierze, że objawienia nie były złudzeniami. Zaraz potem objawił mu się Archanioł i oznajmił: "Zaniechaj myśli o poświęceniu groty, ja wybrałem ją na swoją siedzibę i już poświęciłem razem z moimi aniołami. Znajdziesz w niej znaki na skale i mój wizerunek, ołtarz, paliusz i krzyż. Wy tylko wejdziecie do groty i odmówicie przy mnie modlitwy. Jutro odprawicie dla ludu Najświętszą Ofiarę i zobaczycie, jak sam poświęcam tę świątynię".

Grota św. Archanioła na Monte Gargano cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie została nigdy poświęcona ludzką ręką.

Ostatni raz św. Michał Archanioł ukazał się 25 września 1656 r. arcybiskupowi Pucciarellemu podczas epidemii dżumy i powiedział: "Jestem Archanioł Michał. Każdy, kto dotknie kamieni z mojej groty, wyzdrowieje. Pobłogosław kamienie: wykuj na nich znak krzyża i moje imię".