Podróż na pogranicze Warmii i Mazur

2024-04-15 10:06:24(ost. akt: 2024-04-15 10:06:22)   Artykuł sponsorowany
Jeżeli szukacie pomysłu na weekendowy, aktywny relaks lub spodziewacie się gości, którym chcecie pokazać okolicę, polecamy niewielką zieloną miejscowość nad przepięknym jeziorem - Świętą Lipkę.
Koncert Bacha na kościelnych organach w murach bazyliki przyprawia o dreszcze. Emocji dostarczają także poruszające się rzeźby, będące częścią organów oraz wspaniała monumentalna architektura i malarstwo ścienne, a także kolumnada okalająca bazylikę – krużganki z przepięknymi freskami. Dodatkowo malownicze tereny są doskonałe na spacery i wycieczki rowerowe. Gdy będziemy zmęczeni, ,,Cafe pod Brzozą" zaprasza na pyszną kawę oraz lody i ciasto, a w ogrodzie kawiarnianym możemy podziwiać bazylikę świętolipską i otaczającą przyrodę. W dalszą drogę ruszyć czas! Mijamy sędziwe drzewa, zieloną doliną i przepiękne jezioro. Kochamy wpatrywać się w zieleń po horyzont – łąki, łany zbóż, najpiękniejsze pejzaże na świecie, ciągnąca się żywa wystawa sztuki. Przydrożne kapliczki na tle okrągłych snopków, kolejna i kolejna, wskazują drogę przygodzie, tę właściwą. Oto jest i Reszel. To piękne malownicze warmińskie miasteczko, ciche i spokojne. Czaruje swym urokiem, któremu bliżej do wsi niż do miasta. Piękna spacerowa trasa wzdłuż rzeki Sajny przyciąga wzrok, gdy wędrujemy po urokliwym moście, by zdobyć zamek. Stoi ogromny, na kamiennym podmurowaniu, masywny, mieni się ceglastym pomarańczem w promieniach słońca. Wieża jest względnie bezpieczna nawet dla pięcioletnich giermków. Piękny widok rozlewa się ze szczytu. Strzeżcie się lochów, dochodzą stamtąd dźwięki jakby nieszczęśnika zakuwanego w dyby. Docieramy na dziedziniec, a z niego do galerii sztuki współczesnej, znajdującej się w zamczysku. Jeśli macie ochotę na zdobycie kolejnej wieży widokowej, polecamy kościół św. Piotra i Pawła. To już będzie wyzwanie dla prawdziwych śmiałków! Jak mówi piosenka: „Polska piękna jest, zwiedź ją wzdłuż i wszerz…”.
Bardzo serdecznie zapraszamy do tego wyjątkowego miejsca. Kalendarium wydarzeń i szczegółowe o nich informacje umieszczamy na stronie naszego sanktuarium: www.swlipka.pl.Świętolipskie uroczystości odpustowe Nawiedzenia NMP


Tradycyjnie tegoroczne majowe uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce rozpoczną się w przeddzień odpustu w sobotę 25 maja. Sobotnie czuwanie modlitewne zainicjuje o godz. 21:00 śpiewem Apelu Maryjnego świętolipski organista i dyrygent chóru Adam Kowalski, po którym rozważanie poprowadzi Przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Zakonu Jezuitów o. Zbigniew Leczkowski. Dokona on także ponowienia aktu zawierzenia prowincji zakonnej jezuitów Matce Bożej Świętolipskiej i udzieli wszystkim błogosławieństwa. W tej części czuwania będą uczestniczyli także przedstawiciele wspólnot zakonnych, którzy przybędą, by służyć zwłaszcza posługą sakramentu pokuty i pojednania. Modlitwę w ramach czuwania modlitewnego będą kontynuowali jezuiccy nowicjusze z Gdyni i przedstawiciele grup modlitewnych. Czuwanie zakończy się Mszą św. o północy.
Głównym elementem uroczystości w niedzielę 26 maja będzie Msza św. na placu przed bazyliką o godz. 11.00, pod przewodnictwem i z kazaniem metropolity warmińskiego arcybiskupa Józefa Górzyńskiego. Wszystkich zebranych przywita proboszcz i kustosz sanktuarium o. Grzegorz Nogal SJ. Już o godz. 4.00 wyruszą w tym dniu do świętolipskiego sanktuarium pielgrzymi piesi z Mrągowa, o godz. 6.30 – z Kętrzyna, do których dołączą pielgrzymi z Giżycka i o godz. 8.30 pątnicy z Reszla. Na uroczystości przybędą także publicznymi lub prywatnymi środkami komunikacji inni pielgrzymi i parafianie. W tegoroczną uroczystość odpustową misterium nawiedzenia św. Elżbiety przez Matkę Bożą spotka się z tajemnicą Boga Trójjedynego, czyli Trójcy Świętej. Dopełnieniem liturgii będzie śpiew Litanii Loretańskiej, akt zawierzenia Archidiecezji Warmińskiej Matce Bożej Świętolipskiej, którego dokona abp Józef Górzyński oraz procesja eucharystyczna wokół placu przed bazyliką.
Do udziału w tych uroczystościach i do pielgrzymowania do Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce zapraszamy wszystkich bardzo gorąco.

Jezuici - kustosze Sanktuarium


Autor tekstu: Aleksander Jacyniak SJ