Spotkanie z cudzołożnicą - V Niedziela Wielkiego Postu

2013-03-16 23:06:34(ost. akt: 2013-03-17 18:22:36)
Kadr z filmu "Pasja" - spotkanie z cudzołożnicą

Kadr z filmu "Pasja" - spotkanie z cudzołożnicą

Spotkanie Jezusa z cudzołożnicą przypomina nam o tym, by nie potępiać grzesznika, chociaż widzimy jego grzech. Czy tak jak Bóg dajemy sobie i innym kolejną szansę, czy rzucamy kamieniem?


Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On usiadłszy nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: „Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?” Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień”. I powtórnie nachyliwszy się pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: „Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?” A ona odrzekła: „Nikt, Panie!” Rzekł do niej Jezus: „I Ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz”. EWANGELIA NA V NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU, ROK C, J 8,1-11:


ŚWIĘTA NIERZĄDNICA


Grzech śmiertelny zabija nadprzyrodzone życie. Osłabia wiarę i nadzieję, niszczy miłość, otępia umysł, zniewala wolę, paraliżuje pamięć i wyobraźnię. Nie jest jednak ostatnim słowem charakteryzującym duchową kondycję człowieka. Bóg nieustannie wzywa i powołuje człowieka do świętości. Co więcej, uświęca go swą świętością. Doświadczyła tego kobieta, której udowodniono zdradę małżeńską. Zawstydzona, upokorzona, nieszczęśliwa, osamotniona, pożądana nocą, wyszydzana za dnia, potępiona przez grzeszników, którzy chcieli ją zabić, została uratowana przez Zbawiciela. Jezus obdarzając nierządnicę łaską przebaczenia, pokazał jej inne oblicze miłości, która nie jest pożądaniem, zauroczeniem, fascynacją, ale źródłem duchowej mocy i świętości. Chrystus wypowiadając słowa: „I Ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz” chciał jej powiedzieć: „Kocham cię, mimo twej grzeszności, ale nienawidzę twojego grzechu”.
Cudzołożnica uświęcona łaską Bożą stała się świętą nierządnicą, osobą z grzeszną historią i ze świętą perspektywą życia. Czy z niej skorzystała? Czy przekonała się, że świętość jest źródłem szczęścia, głębokiego pokoju, duchowej wolności i autentycznej radości? Tego nie wiemy. Znamy jedynie historię naszego życia. Jezus również ją zna, wie o nas wszystko i pokornie pisze na piasku nasze grzechy, które znikają pod wpływem wielkiej mocy Ducha Bożego, za każdym razem kiedy przychodzimy do miłosiernego Zbawiciela.

ks. Tadeusz MarcinkowskiTak często podnosimy rękę z kamieniem, aby kogoś nim uderzyć, ukamienować. Przypomnij sobie, ile razy w swym życiu rzuciłeś kamieniem? Ile razy twoi najbliżsi cierpieli przez ciebie w imię bezdusznej sprawiedliwości. Bo tak trzeba, bo zasłużyli. Może żona płakała, gdy na nią krzyczałeś za zarysowany samochód, może twój mąż nie wytrzymał i trzasnął drzwiami po kolejnej awanturze o źle pozostawione kapcie. A dzieci nie cierpiały z powodu kolejnych uwag o ciągle zbyt słabych ocenach.
Zabić drugiego człowieka możemy wszystkim: słowem, czynem. Tylko co my sami trzymamy w ręku? Butelkę, kieliszek, telefon, klawiaturę do komputera, kluczyki do samochodu, pilota do telewizora?
Może zatem już czas spojrzeć na siebie i opuścić rękę. Nie kamienować, a poprosić o przebaczenie. Byleby szybko, bo ktoś inny może zabić i nie zdążymy się pojednać.

betŚwieckim okiem:


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Świadoma Katoliczka #3097804 | 217.173.*.* 20 kwi 2022 23:04

  Na cudzołóstwie !!! Dobre sobie! Jawnogrzesznica, a na religii prostytutka! Prawda jest taka, że cudzołożył typ, z którego ona kochała !!! Ta kobieta nie miała męża!!! To jej ukochany miał żonę !!! Kościół MUSI wreszcie zacząć odnosić się na poważnie do strasznych praw Jahwe!!!

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Wątpiący #2506729 | 83.11.*.* 23 maj 2018 22:25

   Jakiś komentarz na temat tego, że nie było tego fragmentu od pocżątku? Dodano go dopiero gdzieś w VIII wieku, albo może póxniej.

   odpowiedz na ten komentarz