Wielki Czwartek: Dzień Kapłański

2013-03-28 07:32:17(ost. akt: 2013-03-27 18:46:18)
Księża i biskupi w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba.

Księża i biskupi w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Wielki czwartek rozpoczynający Triduum Paschalne jest pamiątką ustanowienia Eucharystii. Podczas ostatniej wieczerzy Pan Jezus ustanowił również sakrament Kapłaństwa. Te dwa sakramenty są ze sobą ściśle powiązane. Eucharystia jest nam niezmiernie potrzebna by nasze życie było święte, a do sprawowania Eucharystii potrzebni są Kapłani.
Kapłan w życiu chrześcijan odgrywa wielką rolę. Życiem kapłana kieruje święte powołanie ale samo powołanie mimo, że jest podstawowym i decydującym elementem nie wystarczy by kapłan był dobrym i świętym kapłanem. W życiu każdego człowieka pojawiają się wątpliwości, nie ma człowieka, który byłby bez grzechu. Z każdej strony napotykamy się na pokusy. Nie ma ludzi doskonałych a kapłan to przecież też człowiek. Taki sam jak my wszyscy, człowiek ze wszystkimi swoimi słabościami. Podejmując decyzję o poświęceniu swojego życia Bogu i ludziom by nieść im dobrą nowinę, podejmuje najważniejszą decyzje w swoim życiu. Tak jak kobieta i mężczyzna przed obliczem Boga przysięgają sobie dozgonną miłość, tak też kapłan ofiaruje swoje życie kościołowi. Życie kapłana jest niejednokrotnie trudniejsze. Małżonkowie mają siebie, we dwoje pokonują wszelkie trudności. Kapłan idzie przez życie sam.

Każdy z nas oczekuje od kapłana szlachetnej postawy, by był dla nas wzorem. Powinien wspierać potrzebujących i być pomocnym na każde zawołanie. Powinien być skarbnicą cnót, powinna bić od niego świętość. Praca jaką wykonuje kapłan jest niezmiernie trudna i by mogła być odpowiednio pełniona potrzebny jest silny, dobry charakter i nasze wsparcie. Dzień kapłana jest odpowiednim dniem abyśmy dostrzegli w kapłanach ludzi. Każdy katolik powinien modlić się za swojego proboszcza, za księży których zna i za tych którzy dopiero przygotowują się do służby kapłańskiej. Nasze wsparcie w postaci modlitwy jest dla duchownych wielką pomocą.

Niech każdy z nas w ten szczególny dzień ofiaruje chwile modlitwy w intencji kapłanów. Przyczyńmy się do tego by kapłani oprócz swojej silnej woli otrzymali dodatkowe wsparcie, nasze wstawiennictwo.

Anna Czarniawska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anna Czarniawska #1037745 | 83.9.*.* 28 mar 2013 14:48

  zarówno kapłani jak i małżonkowie zwracają sie do Boga o potrzebe łaski i pomoc. W stwierdzeniu, że kapłam idzie przez życie sam chodzi o drugiego człowieka. Kiedy mamy jakiś problem zwaramy sie do partnera, kapłan czasami tez potrzebuje wsparcia drugiej osoby, NAS - swojej rodziny, przyjaciół, parafian.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ryszard #1037690 | 77.254.*.* 28 mar 2013 13:39

  Małżonkowie też mają Boga. Ale tu nie chodzi o samotność, jako coś złego. Samotność (celibat) kapłana jest jego darem dla Boga i ludzi i dlatego jest radosny, choć łatwy nie jest.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. TA #1037386 | 109.241.*.* 28 mar 2013 09:34

  "Małżonkowie mają siebie, we dwoje pokonują wszelkie trudności. Kapłan idzie przez życie sam " . Chyba ma Boga, to jak sam

  odpowiedz na ten komentarz