Wielki Piątek

2013-03-29 07:52:53(ost. akt: 2013-03-29 08:02:23)
Dziś nasza uwaga koncentruje się na Męce i Śmierci Jezusa na Krzyżu.

Dziś nasza uwaga koncentruje się na Męce i Śmierci Jezusa na Krzyżu.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Sędzia wydaje wyrok: ten człowiek zasługuje na śmierć! Wtedy wstaje Bóg i mówi: przyjmę tę karę za niego.
Niektórzy uważają, że Bóg nie może być jednocześnie sprawiedliwy i miłosierny. Jednakże jest inaczej. Dlaczego? Sprawiedliwość Boża wyraża się w uznaniu kary za grzech, którą jest śmierć. Natomiast miłosierdzie objawia się w tym, że tę karę przyjął na siebie Jezus umierając na krzyżu, a człowiekowi dał szansę osiągnięcia szczęścia wiecznego pomimo popełnionych grzechów. Ten dowód wielkiej miłości Boga do człowieka stanowi centrum dzisiejszego dnia.

W Wielki Piątek chrześcijanom towarzyszy atmosfera nie żałoby, ale wdzięczności za odkupieńczą śmierć Chrystusa. Możliwe, że znamy szlachetnych i bohaterskich ludzi, którzy oddali swoje życie, aby inni mogli żyć. Jednakże żadne z tych poświęceń nie zmywa ludzkich grzechów – w przeciwieństwie do śmierci Jezusa. Stąd wypływa wielka wyjątkowość ofiary syna Maryi. Dlatego też wierzący w Chrystusa w Wielki Piątek trwają w wyciszeniu, rozmodleniu, a także poszczą w sposób ścisły (3 posiłki, w tym jeden do syta).

Dziś nie ma mszy świętych. Wieczorem w kościołach będą celebrowane liturgie na cześć Męki Pańskiej, podzielone na cztery części. Pierwsza to liturgia słowa, podczas której usłyszymy uroczyście odczytaną Mękę Jezusa Chrystusa według świętego Jana. Ten fragment Ewangelii w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie rok rocznie jest wykonywany w sposób śpiewany przez kleryków warmińskiego seminarium. Drugą część stanowi adoracja Krzyża, podczas której wierni mogą pozbyć się lęku przed karami czyśćcowymi. Jest to konsekwencją ucałowania Krzyża, za co można uzyskać odpust zupełny. Osoby, który wcześniej wyspowiadały się zostały uwolnione od winy za grzechy, a dzięki uzyskaniu odpustu: także od kar, które trzeba by było odpokutować w czyśćcu. Choć nie ma mszy świętej, to dzisiaj jest udzielana Komunia święta w trzeciej części dzisiejszej liturgii. Wczoraj kapłani zakonsekrowali więcej Ciała Pańskiego, aby i dzisiaj każdy mógł namacalnie zjednoczyć się z Panem przez przyjęcie Niebiańskiego Chleba. Na koniec będzie miało miejsce przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Ma to uzmysłowić, że Jezus cierpiał i umarł naprawdę. Bolała Go każda obelga, odczuł każde uderzenie, doświadczył w całej okropności tragedii śmierci.

Poświęcenie Jezusa ma niewyobrażalny wymiar: odkupienie win wszystkich ludzi, którzy kiedyś żyli, żyją i będą żyć na tym świecie. Mimo to pod Krzyżem nie było tłumów wdzięcznych Chrystusowi za Jego bezinteresowną ofiarę. Dziś – poprzez uczestnictwo w Liturgii Wielkiego Piątku – każdy chrześcijanin może podziękować Bogu i sprawić, by nie cierpiał samotnie.ks. Piotr Wasilewski z parafii pw. NSPJ w Olsztynie


Źródło: Gazeta Olsztyńska