OSK - Dzieje się na rynku

2013-04-25 07:37:23(ost. akt: 2013-04-24 22:39:14)

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

Studenci Nauk o Rodzinie Wydziału Teologii UWM już kolejny raz w tym roku próbują zachęcić olsztynian do „posmakowania” kultury. Być może niektórzy słyszeli o OMG – Olsztyńskim Muzycznym Graniu, Kobiecie Przymiotnik, Karnawałowym mix-ie przebojów czy wieczorze autorskim z Krzysztofem Kozłowskim promującym jego książkę „Dwie drogi” połączonym z projekcją autorskiego filmu studentów.
Olsztyn jako miasto wojewódzkie, w którym mieści się Uniwersytet oraz kilka szkół wyższych, mało tego posiadające niemal światowej klasy centrum handlowe, ma również swoje imprezy. Wszyscy chyba mieszkańcy miasta, a także województwa znają, choćby ze słyszenia, takie wydarzenia jak Warmiński Jarmark Świąteczny czy Olsztyńskie „Spotkania Teatralne”. Teraz do tych imprez nieśmiało dołączyć chce „Dzieje się na rynku”.

Studenci Nauk o Rodzinie Wydziału Teologii UWM już kolejny raz w tym roku próbują zachęcić społeczeństwo do „posmakowania” kultury. Być może niektórzy słyszeli o OMG – Olsztyńskim Muzycznym Graniu, Kobiecie Przymiotnik, Karnawałowym mix-ie przebojów czy wieczorze autorskim z Krzysztofem Kozłowskim promującym jego książkę „Dwie drogi” połączonym z projekcją autorskiego filmu studentów. To właśnie inicjatywy NOR –ek. Kolejną akcją, którą proponują mieszkańcom Olsztyna studenci jest „Dzieje się na rynku”. Czym właściwie to będzie? Kiedy będzie i czy w ogóle będzie?
Drodzy Państwo, nie zdziwcie się, kiedy po powrocie z majówki coś zacznie się dziać. Olsztyńskie Stare Miasto może okazać się już nie tak statyczne jak do tej pory.

Studenci spróbują bowiem bardzo zaskoczyć. Okaże się, że zwykły powrót z pracy czy z zakupów nie będzie taki „zwykły”. Trzeba będzie mieć „oczy wkoło głowy”, bo być może obok nas nagle dziać zaczną się rzeczy warte chwili uwagi. Może ktoś lub „coś” wciągnie nas w interakcję. Na tym właśnie polega idea ulicznego teatralnego performensu, z którym 8 maja zmierzą się studenci.

Pomysł takiej inicjatywy zrodził się na Warsztatach animacji kulturalnej, można powiedzieć, że w bólach, bo nie wszyscy jednogłośnie zgodzili się na taką formę teatralnej aktywności. Potem, jak to w procesie twórczym bywa, nastąpiła „burza mózgów”, w wyniku której stworzono scenariusz imprezy, a właściwie jego zarys. Nie da się przecież wyreżyserować czegoś, w czym uczestniczyć mają widzowie, a na to liczą organizatorzy. Wiele godzin dyskusji nad wyglądem wydarzenia, dopracowywania szczegółów, prób i znowu dyskusji, a potem dalszych prób ma doprowadzić studentów – aktorów – organizatorów do efektu końcowego.

Jaki ten efekt będzie? Tego nie wie nikt, a na pewno nie studenci, którzy wszystkich zapraszają 8 maja o 18:00 na Stare Miasto. Nie szukajcie jednak aktorów, oni sami Was znajdą…

Marta Jaworska

Źródło: Artykuł internauty