Przedślubna gorączka

2013-07-08 08:18:15(ost. akt: 2013-07-08 08:15:22)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Wakacje to najpopularniejsza pora zawierania związków małżeńskich. Jak przeżyć czas przygotowań, aby był piękny?
Rozpoczął się okres wakacyjny. Wiele osób korzysta w tym czasie z uroków wypoczynku w Polsce lub za granicą naszego kraju, przygotowując się do kolejnych dni pracy. Coraz większa liczba osób korzysta z wakacyjnych rekolekcji, aby umocnić swoją więź z Bogiem oraz poznać ludzi pragnących kroczyć tą samą drogą - wiary. Oprócz tego wakacje są najpopularniejszą porą zawierania związków małżeńskich – kojarzą się nie tylko z gorącymi temperaturami, ale też z gorączką przygotowań do tego wyjątkowego dnia. Jak zatem przeżyć ten czas przygotowań, aby był to okres owocny i piękny?

Zwyczajowym etapem rozpoczęcia tego przygotowania jest narzeczeństwo. Wtedy przyszli małżonkowie przyrzekają sobie, iż ich wspólna droga zmierza bezpośrednio do zawarcia sakramentalnego małżeństwa. Na tym etapie mogą pojawić się pierwsze dylematy: czy zamieszkać ze sobą oraz czy okres narzeczeństwa jest dobrym czasem do rozpoczęcia współżycia. Kościół jasno określa, iż na oba wymienione wyżej pytania odpowiedź brzmi: NIE. Celem tego typu obostrzeń jest zachęta narzeczonych do tego, aby godnie przygotowali się do momentu ślubowania sobie przed Bogiem miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej. Tylko po zawarciu tego sakramentu współżycie z aktu grzesznego zmienia się w miejsce jedności i łaski, a zamieszkanie razem staje się uroczystym momentem rozpoczęcia wspólnego życia.

Im bliżej do tego uroczystego dnia, tym więcej obowiązków spada na narzeczonych. Oprócz przygotowania całego wesela wraz z jego najdrobniejszymi szczegółami, muszą poświęcić czas na przygotowanie się duchowe i intelektualne do tego sakramentu. Przygotowanie duchowe odbywa się poprzez spowiedź generalną (z całego życia) oraz drugą spowiedź na kilka dni przed uroczystością. Przygotowanie intelektualne, zwane przez Kościół przygotowaniem bezpośrednim, polega na intelektualnym przybliżeniu narzeczonym tematów związanych z liturgią sakramentu małżeństwa, budowaniem relacji w małżeństwie, życiem rodzinnym, zagrożeniami czyhającymi na małżonków oraz zagadnieniami związanymi z naturalnymi metodami rozpoznawania płodności. Przygotowanie bezpośrednie mieć miejsce tak w formie spotkań przy wybranej parafii (liczba w zależności od decyzji księdza duszpasterza), jak również podczas weekendowych rekolekcji, gdzie tematyka ta podawana jest w sposób bardzo skondensowany.

Patrząc na przedstawione powyżej wymagania przed zawarciem sakramentu małżeństwa można stwierdzić, że Kościół robi problemy chętnym do życia razem. Nie jest to jednak złośliwość ze strony wspólnoty wierzących, lecz jedynie troska, aby związek, który przed Bogiem będzie zawierany na całe życie, był podjęty w sposób świadomy, dobrowolny a przez co jak najbardziej owocny. Niech zatem okres ten będzie dla wszystkich narzeczonych okazją nie tylko do poznania siebie wzajemnie w jeszcze większym stopniu, ale także, a może przede wszystkim okazją do zacieśnienia osobistej relacji z Bogiem, przed którym będą ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską aż do grobowej deski.
Jacek Stasieło

Źródło: Gazeta Olsztyńska