Bóg uzdrawia

2013-08-05 08:53:15(ost. akt: 2013-08-05 08:56:51)

Autor zdjęcia: Foto organizatorów.

Przyjechał uzdrowiciel i będzie czynił cuda. Stadion zajął „katolicki szaman” – mówili mieszkańcy Warszawy, gdy 6 lipca o. John Bashobora, ksiądz katolicki z Ugandy, prowadził rekolekcje na Stadionie Narodowym w Warszawie. Nie były to pierwsze rekolekcje, które prowadził w Polsce.
Prawie 60 tysięcy uczestników – Stadion Narodowy na żadnym wydarzeniu nie gościł takiego tłumu. Zainteresowanie było tak duże, że organizatorzy uruchomili dodatkowe zapisy. Swoje siły zmobilizowały różne i ruchy wspólnoty, by razem uwielbiać Boga modlitwą, śpiewem. Pomoc świadczyli liczni wolontariusze. Spotkanie było jednocześnie dowodem różnorodności i jedności Kościoła, tego, że jako wspólnota tętni życiem (czego doświadczyli Ci, co byli na rekolekcjach o. Johna Bashobory). Rekolekcje w Polsce o. John prowadzi od 2007 roku. Do tej pory odbyły się w kilku diecezjach – zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, ale w Warszawie zostały zorganizowane na ogromną skalę. Co wzbudziło taką sensację? Medialne informacje o tym, że: „o. Bashobora uzdrawia i wskrzesza” oraz pełne ironii komentarze, że „katolicy w to wierzą”.

Bóg uzdrawia na każdej Eucharystii


O. John związany jest z ruchem Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej, który działa również w Polsce. Co nie jest obecnie zbyt popularne – wierzy w to, że Bóg jest obecny także dzisiaj, działa dzisiaj, uzdrawia dzisiaj, a nie tylko 2 tysiące lat temu, gdy Jezus głosił Dobrą Nowinę. Wierzy (i zachęca innych do wiary) w to, że Bóg nie kłamie i to, co jest opisane w Ewangeliach, jest także o nas, że Słowo Boże może przemieniać nasze życie. W konferencjach zachęca do wiary nie w siebie – ojca Johna - czy w to, że on sam z siebie uzdrawia jak ma takie widzimisię – ale w to Bóg może nas uzdrowić, gdy Go prosimy z wiarą. Bóg uzdrawia i działa w naszym życiu, gdy Mu na to pozwolimy. Jednych może uzdrowić z braku przebaczenia, innych z lęku, jeszcze innych z dolegliwości fizycznych. Bóg może nas przemienić na każdej Eucharystii, działa w sakramentach (np. uzdrawia nas przez sakrament pokuty i pojednania). Nie zawsze działa tak, jak my tego oczekujemy – zresztą nasz Pan jest poza naszymi schematami. Czy jesteśmy ludźmi wierzącymi w Boga i Bogu? Zakończyły się rekolekcje na Stadionie, ale został z nami Bóg, który każdego dnia daje nam siebie na mszy świętej.


O powiadają o rekolekcjach


Sławek Kalinowski: Najbardziej mnie poruszyło, że tak wielu ludzi może się zebrać w takim miejscu, jak Stadion Narodowy, nie wstydząc się swej wiary i przeżywać rekolekcje, a później (mam nadzieję) też o tym mówić...Wszystko było warte usłyszenia. Gdy o. Bashobora podczas modlitwy widząc, jak wielu ludzi jest dręczonych przez Złego ducha (wydawali nieludzkie krzyki, piski, jęki), uspokajał, iż często nie są to opętania, a właśnie dręczenie, gdyż szatan próbuje nas opętać, ale mu się nie udaje. Wtedy zmieniło się moje nastawienie do tego: gdyż to oznacza wyraźną walkę ze Złym, a nie już przegranie jej z góry... Wydarzenie rekolekcyjne odbiegało od codzienności, było to cudowne przeżycie, a usłyszeć śpiewaną Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ust kilkudziesięciu tysięcy osób było czymś niesamowitym.
Polecam takie wydarzenia, bo uważam, że warto iść w stronę tego, co dobre i nas ubogaca, a zbyt wiele jest obecnie na świecie tego, co nas niszczy, co nam pozornie stwarza “lepsze życie”.

Sylwia Nowińska: Na spotkaniu najbardziej zapadły mi w pamięć słowa ojca Bashobory, który mówił, że wiara to TERAZ. Jeśli proszę i wierzę, to Jezus uzdrawia teraz, nie w przyszłości. Mamy wierzyć. To, co działo się na Stadionie na pewno odbiegało od codzienności, ale wszystko miało prowadzić do dobrego. Rekolekcje na pewno dały ludziom szansę na pokonanie pewnych problemów i umocnienie wiary.

Anna Wysocka

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dziaja #1163958 | 94.42.*.* 7 sie 2013 15:11

  Litości w Warszawie nikt tak nie mówił to nadinterpretacja, w końcu Bashobora przyjechał na zaproszenie diecezji Praskiej - bądź co bądź jednak Warszawskiej :/ to po pierwsze, a po drugie, to akurat na stadionie cudów nie było - nie neguje, ze zdarzały się wcześniej ...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. SKali #1162097 | 88.156.*.* 5 sie 2013 16:31

   Aniu, po prostu pięknie...

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz