22 niedziela zwykła - Pokora

2013-09-02 08:37:16(ost. akt: 2013-09-02 08:54:22)

Autor zdjęcia: sxc.hu

W niedzielnej Ewangelii czytamy o tym, by się samemu nie wywyższać, nie zabiegać o uznanie, pierwszeństwo, wdzięczność. Zapraszamy do rozważenia tekstu Ewangelii.


Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. I opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich: „Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: Ustąp temu miejsca; i musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce. Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: Przyjacielu, przesiądź się wyżej; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”. Do tego zaś, który Go zaprosił, rzekł: „Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych”. EWANGELIA NA 22 NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK C, Łk 14, 7-14:


BYĆ UCZNIEM JEZUSA


Ks. Janusz SamselCzy stopień naukowy, stanowisko lub pozycja społeczna stanowią o wartości człowieka? Nie zawsze. Jakim jest się człowiekiem wobec Boga i bliźniego, to stanowi o człowieczeństwie.
Jezus wytyczył drogę przykazań, aby w życiu kierować się pokorą. Wyciągnięta z miłością dłoń do bliźniego potrzebującego pomocy zarówno materialnej, jak i modlitewnej jest wyznacznikiem bycia uczniem Chrystusa. Służba potrzebującym jest w nauczaniu papieża Franciszka czymś najistotniejszym, nie pierwsze miejsca, czy wystawne uczty. Potrzeba w życiu chrześcijan pokory względem Boga i drugiego człowieka, aby w przyszłości przejść przez ciasne drzwi i być z Bogiem na wieki.
Rozpoczyna się nowy rok szkolny i katechetyczny. Niech dla każdego nauczyciela i katechety stanie się on kolejnym wyzwaniem do pomocy i służby w wychowaniu młodego pokolenia i umacnianiu wiary.

ks. Janusz SamselJezus został zaproszony przez faryzeusza na obiad. Widział, jak zaproszeni z pośpiechem zajmowali pierwsze miejsca. Scena śmieszna, niesmaczna. Czyż może jakieś miejsce uczynić człowieka większym lub lepszym, niż jest? To właśnie jego duchowa pustka skłania go, aby pokrywał własne braki za pomocą otrzymanych tytułów i zajmowanych stanowisk.
Ta ewangeliczna scena jest jednak zawsze aktualna. Czy dziś nie jest podobnie? Czy nie jest i tak, że jesteśmy grzeczni, usłużni, czasami nawet czołobitni wobec tych, od których się czegoś spodziewamy, którzy są naszymi zwierzchnikami lub od których coś w naszym życiu zależy?
Ktoś pięknie powiedział: Jeżeli czasem Pan Bóg daje Tobie ostatnie miejsce, to tylko dlatego, by Cię na uczyć jak zajmować PIERWSZE. A jeżeli znajdziesz się na jakimś pierwszym miejscu, pamiętaj, żebyś je przyjmował nie jako wywyższenie, ale jako okazja do służby.

betŚWIECKIM OKIEM:


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nd #1192711 | 64.111.*.* 8 wrz 2013 14:12

    Dziś niedziela, dzień refleksji nad tym, jakie ograniczenia na psychologię papieża narzuciła ewolucja.

    odpowiedz na ten komentarz