Czy żyjemy na Bożym podsłuchu?

2013-10-19 15:00:00(ost. akt: 2013-10-19 10:43:39)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Sytuacje, które się nam przytrafiają - szczególnie te mniej miłe - są okazją do zmiany, są szansą na rozwój. Najważniejsze, co trzeba wtedy zrobić, to pójść do właściwego Lekarza.

Zwyczajna historia


Powrót do domu z wizyty u przyjaciół. Drobna sprzeczka z mężem, która stopniowo przeradza się w złośliwy monolog. Napięcie rośnie, a przestrzeń samochodu nie daje szans na rozładowanie sytuacji. Dzieci początkowo nasłuchują, ale po chwili same stają się nieznośne. Atmosfera niebezpiecznie się zagęszcza. Nagle słychać dźwięk telefonu. Rozmowa na chwilę wycisza emocje. Przez moment panuje prawdziwy spokój. Nie trwa to jednak długo. Po słowach „do usłyszenia” dyskusja ożywa na nowo, jakby ktoś wyłączył pauzę. Szczęśliwie choć w fatalnych humorach docieramy do domu. Zabierając telefon odkrywam, że połączenie trwa nadal...

Ludzkie odczucia


Do wiadomości tych, którzy jeszcze tego nie doświadczyli i oby tak zostało: doznanie żenujące. Najpierw paraliż, a potem tabun pytań, na które nie znasz odpowiedzi: co pomyślą o nas ci po drugiej stronie? Czy jeszcze będą chcieli nas znać? Jacy my właściwie jesteśmy? Kogo i przed kim udajemy? Do dziś nie wiem, czy nasza rozmowa była słyszana. Do dziś wstydzę się o to zapytać szczególnie, że to ja wypadłam gorzej w tej konfrontacji. Wiem natomiast coś innego, że bywam miła, troskliwa i sympatyczna, ale i taka jak w naszej sprzeczce - złośliwa, małostkowa i egocentryczna. Każdy człowiek ma wiele twarzy, choć nie do wszystkich chce się przyznać, nawet sam przed sobą. Ja w końcu przyjęłam tę prawdę o sobie. Włączyłam ją w obraz swojej osoby. Jednak byłoby to o wiele trudniejsze, gdyby nie szczególne konsultacje, które odbyłam na modlitwie.

Niezwyczajne wnioski


Jak widać czasami zwyczajne zdarzenie, ze względu na szczególne okoliczności, nabiera wyjątkowego znaczenia, szczególnie jeśli spojrzymy na nie oczyma wiary. Opisana sytuacja to jedna z wielu, które we wspólnotowym „dialekcie” określamy mianem „stanięcia w prawdzie”. Bóg od czasu do czasu daje nam taką możliwość. Pozwala nam zajrzeć w głąb siebie, poszukać prawdy o sobie. Bóg wie, że zwykliśmy uciekać od prawdy, bo bywa trudna. Zna ją cały czas i zna ją od zawsze. Myślę, że ta prawda o nas jeszcze bardziej Go do nas zbliża. Widząc nie tylko nasze zachowania, ale znając nasze myśli, intencje, uczucia, wie, co w nas jeszcze potrzebuje uleczenia, co przeszkadza nam w pełni się rozwinąć, co przeszkadza nam być świętymi. Oferuje więc swoją miłość, która jest plastrem na nasze zranienia. Sytuacje, które się nam przytrafiają - szczególnie te mniej miłe - są więc okazją do zmiany, są szansą na rozwój. Najważniejsze, co trzeba wtedy zrobić, to pójść do właściwego Lekarza.

Korepetycje z miłości


Łatwo powiedzieć, ale trudno zrobić. Nie każdy potrafi bez przeszkód zwracać się do Boga, przyjąć Jego miłość, poprosić o Jego pomoc. Za nami stoją lata trudnych doświadczeń, bolesnych relacji, zawiedzionego zaufania. Dla niektórych z nas nazwanie Boga swoim Ojcem to wyzwanie, któremu nie potrafimy sprostać. Nie oznacza to jednak, że przemiana jest niemożliwa i nieosiągalna. Zanurzenia w Bożej miłości można doświadczyć wszędzie, nawet w najbardziej nieoczekiwanym momencie lub miejscu. Jeśli jednak chcesz zrobić coś więcej niż tylko czekać, możesz skorzystać z różnych form rekolekcji kursów, spotkań modlitewnych. Ewangelizacja diecezji to czas, który może być właśnie dla Ciebie.

Czy Bóg nas podsłuchuje?


Nie jestem zwolenniczką teorii spiskowych więc odpowiem przecząco. Niemniej sytuacja z telefonem dała mi dużo do myślenia...

Beata RybakZainteresowanych rekolekcjami ewangelizacyjnymi w Olsztynie zapraszamy w najbliższym czasie do następujących parafii:

Parafia św. Franciszka, ul. Dybowskiego. Termin rekolekcji: 21-23 października

Parafia św. Maksymiliana, ul. Dworcowa. Termin rekolekcji: 22-24 października

Parafia MB Ostrobramskiej, ul. Pana Tadeusza. Termin rekolekcji: 23-25 października

Trwają rekolekcje ewangelizacyjne:


Źródło: Gazeta Olsztyńska