Święto rodzin i życia

2014-05-10 10:35:46(ost. akt: 2014-05-10 10:42:19)
Olsztyński Marsz dla Życia i Rodziny w 2012 roku

Olsztyński Marsz dla Życia i Rodziny w 2012 roku

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

W niedzielę 8 czerwca olsztyńskimi ulicami przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny. To jedna z inicjatyw podkreślających piękno życia każdego człowieka i wartość rodziny.
Sto kilkadziesiąt miast w całej Polsce, a w województwie warmińsko-mazurskim już dziewięć ośrodków przyłączyło się do ogólnopolskiej inicjatywy organizacji Marszów dla Życia i Rodziny. Są to: Działdowo, Elbląg, Ełk, Giżycko, Gołdap, Olsztyn, Ostróda, Szczytno i Pisz. Marsze te to niezmiernie dynamiczny ruch, więc być może wkrótce jeszcze inne rejony Warmii i Mazur dołączą do tych działań, bowiem cel jest niezwykle ważny, gdyż w ostatnich latach przeżywamy poważny kryzys rodziny i wartości życia ludzkiego.
Jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku rodzina i posiadanie potomstwa były naturalnym pragnieniem w zasadzie każdego człowieka. Dzisiaj, w dobie powszechnie panującego konsumpcjonizmu, coraz więcej młodych ludzi nie decyduje się na zakładanie trwałej rodziny, a dziecko jest zagrożeniem dla realizacji planów życiowych. To naturalne pragnienie zostało zagłuszone przez strach przed odpowiedzialnością, brak perspektyw, niestabilne zatrudnienie, egoizm, źle pojętą wolność itp. Czy naprawdę rodzina jest już niepotrzebna naszemu społeczeństwu?

Olsztyn maszeruje!


Podstawowa prawda, jaką zamierzamy głosić podczas Marszów dla Życia i Rodziny, które w większości miast Polski odbędą się w tym roku 1 czerwca, natomiast w innych, np. w samym Olsztynie, 8 czerwca 2014 r., jest taka, że społeczeństwo bez rodzin nie ma możliwości przetrwania, gdyż to rodziny są czynnikiem je tworzącym. Polska więc pilnie potrzebuje zmiany! Zmiany, która sprawi, że nasze i przyszłe pokolenia będą wzrastały w otoczeniu umożliwiającym nieskrępowany rozwój, poczucie wartości i korzystanie z owoców swojej pracy. A podstawy tej zmiany muszą opierać się na szacunku do życia ludzkiego oraz uznaniu rodziny za centralną instytucję porządku społecznego.
Istnieje potrzeba konsekwentnej i wytężonej pracy na rzecz promocji tych wartości. Znaczenie silnej rodziny dla kształtowania zdrowego ładu kulturowego, społecznego i ekonomicznego musi być dostrzeżone i dowartościowane. Dlatego wszyscy, dla których rodzina i życie są radością, chcą tę radość głosić i dzielić się nią, by nikt nie wątpił, że szczęście ludzkie przede wszystkim objawia się w rodzinie.
Uczestnictwo w Marszu stwarza także możliwość bycia głosem tych najmniejszych, bezbronnych, których jesteśmy zobowiązani chronić i jest czasem świętowania, afirmowania radości z tego, że my sami żyjemy. Jest czasem wspominania tych, od których życie otrzymaliśmy i okazania im wdzięczności.

Hasło marszu


Tegoroczne inicjatywy dla życia i rodziny, w tym same marsze, odbywają się pod hasłem: Rodzina obywatelska. Rodzina – Wspólnota - Samorząd. Dlaczego takie hasło? Władze lokalne mają wpływ na otaczający rodzinę świat: edukację, bezpieczeństwo, służbę zdrowia. Posiadają również narzędzia, by bezpośrednio wzmacniać rolę rodziny i poprawiać jej kondycję. Z drugiej strony – silne rodziny tworzą naturalną tkankę, na której może wyrastać lokalna wspólnota. Ten rok powinien być dla nas czasem upominania się o samorząd przyjazny rodzinie i odkrywania w rodzinach potencjału do tworzenia mocnych lokalnych tożsamości.

Do dzieła!


Komitet Organizacyjny Inicjatyw dla Życia Rodziny w Olsztynie nie poprzestaje na jednorazowej akcji, czyli samym Marszu w dniu 8 czerwca. Jest kilka innych, cyklicznych inicjatyw:
• Narodowy Dzień Życia - 24 marca. W tym roku w wigilię Dnia Świętości Życia, w kościele NSPJ w Olsztynie obyło się czuwanie modlitewne celebrowane przez wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym „Kanaan”, podczas którego dziękowaliśmy Bogu za najpiękniejszy dar, jakim jest życie, przepraszaliśmy za grzechy przeciwko życiu i prosiliśmy o łaskę życia, które jest zagrożone. Wielu uczestniczących podjęło zobowiązanie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
• Coroczny Kongres Polskiej Rodziny. Już wkrótce - 17 maja br., w Warszawie, odbędzie się II Kongres pod hasłem jak wyżej, w którym wezmą udział przedstawiciele lokalnych komitetów organizacyjnych i zaproszeni goście.
• Dzień Dziecka Utraconego. Znów w tym roku, 15 października, będziemy modlić się na Mszy świętej w intencji rodzin, które przeżyły stratę dziecka przed urodzeniem, ale też i w innych okolicznościach.

Serdecznie zapraszamy różne grupy, wspólnoty, środowiska i wszystkich indywidualnie do udziału w tych inicjatywach, a przede wszystkim w samych marszach w swoich miastach, bo ważne jest, by było nas widać, albowiem to nasze świadectwo jest siłą mogącą zmieniać świat. Niech to naprawdę będzie radosne Święto Rodziny. A może warto podjąć takie inicjatywy w swoim mieście?

Koordynatorzy Marszu dla Życia i Rodziny w Olsztynie

Aleksandra i Janusz Prucnalowie

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bob #1393109 | 31.2.*.* 10 maj 2014 13:10

    panstwo niszczy rodziny rękami MOPSU Policji Sądów , ludzie żyją w strachu o jutro 90tys w więzieniach z czego połowa za rodziny , 100tys w biedulu z biedy, życie

    odpowiedz na ten komentarz