Nie bój się prosić - spotkania w Gietrzwałdzie

2015-03-24 08:53:25(ost. akt: 2015-03-24 09:47:05)
Nabożeństwo styczniowe. Jeden z księży modli się wstawienniczo.

Nabożeństwo styczniowe. Jeden z księży modli się wstawienniczo.

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

O Maryi i spotkaniach z modlitwą wstawienniczą opowiada ks. Szymon Szajko CRL z Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie

- Skąd pomysł Mszy z modlitwą wstawienniczą akurat w Gietrzwałdzie?


Gietrzwałd to szczególne miejsce dla naszej archidiecezji nie tylko ze względu na objawienia Maryi, ale też na Jej ciągłą obecność i działanie. Maryja zapraszała do Gietrzwałdu i mówiła, że ten, kto prosi, otrzyma łaskę uzdrowienia. Maryja zachęcała do modlitwy, zwłaszcza codziennej modlitwy różańcowej. Pielgrzymi przyjeżdżają do Gietrzwałdu, prosząc o uzdrowienie, o wstawiennictwo Maryi. Stąd pomysł Mszy świętych z modlitwą wstawienniczą, skoro sama Maryja zachęcała to tego, by prosić w różnych sprawach.

- Przy prowadzeniu tych spotkań pomagają także świeccy.


Razem z nami, księżmi kanonikami, oraz innymi księżmi z naszej archidiecezji, w prowadzenie comiesięcznych nabożeństw zaangażowane są wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym – jedna ze wspólnot posługuje muzycznie, inne służą modlitwą.

- Po Mszy świętej proponowana jest modlitwa wstawiennicza w różnych sprawach.


W trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu trwa modlitwa wstawiennicza, czyli modlitwa za innych. Chodzi o to, by jedni członkowie Kościoła modlili się za innych.. Kapłan modli się nad tymi, którzy do niego podejdą. Takie wyjście z ławki, powiedzenie mu dyskretnie prośby do modlitwy, wymaga odwagi. Kapłan nakłada ręce na tego, nad kim się modli. W tym samym czasie diakonia modlitwy wstawienniczej ze wspólnot Odnowy w Duchu Świętym modli się za wszystkich podchodzących do modlitwy. Oni nie występują publicznie, nie wychodzą z ławek, nie pokazują się, ale modlą się cały czas, otaczając wsparciem tych, którzy podchodzą z prośbą do kapłanów. Mamy ustalone tematy spotkań do końca roku. Nabożeństwo jest raz w miesiącu, zawsze w dniu jakiegoś święta Maryi. Chcemy wspólnie przeżywać w Gietrzwałdzie święta maryjne, również w kontekście tego, że Maryja zachęcała do modlitwy. Zaczęliśmy 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Kolejne spotkania były 1 stycznia (Bożej Rodzicielki Maryi) i 11 lutego (NMP z Lourdes).

- Jaki będzie temat kolejnego nabożeństwa?


Najbliższa Msza święta z prowadzoną modlitwą wstawienniczą odbędzie się w środę 25 marca, w święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Zwiastowanie to początek życia. Tak naprawdę wtedy zaczyna się Boże Narodzenie. Już przeżywamy przyjście Jezusa, początek Jego życia. To święto życia. Tego dnia będziemy modlić się za dzieci nienarodzone. Będzie możliwość złożenia Deklaracji Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, będą przygotowane formularze do podpisania. Będziemy także modlić się nad innymi osobami i prosić o uzdrowienie ran, które powstały w okresie prenatalnym. Chcemy modlić się o uzdrowienie duszy z powodu odrzucenia przez rodziców, zranień z najwcześniejszego etapu życia. Psychologia mówi nam dzisiaj, jak takie zranienia są bolesne – to, czy byliśmy chciani, jak zostaliśmy przyjęci przez rodziców. Modlitwa ma moc uzdrawiania głębokich zranień. Często dostaję takie świadectwo ludzi.

- Czuwania w Gietrzwałdzie nie są euforyczne, nastawione na hałas, rozgłos.


Maryja nie działa spektakularnie, nie szokuje. Nie zasłania sobą, efektami specjalnymi. Nasze czuwania w trakcie adoracji niosą pokój i radość. Od pierwszego czuwania w grudniu już docierają do nas głosy, jak te spotkania są ważne dla innych, jak Pan Bóg wtedy działa, uzdrawia, przemienia. Wiem, że to, co robimy, ma sens. Pan Bóg wykorzystuje te spotkania, dotyka serc.

Rozmawiała Anna Wysocka


Środa, 25 marca 2015
Godz. 17.30. różaniec
Godz. 18.00. Eucharystia, a po niej modlitwa wstawiennicza
Miejsce: Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie

Zapraszamy:4 maja - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - modlitwa wstawiennicza w intencji pracowników i pracodawców oraz osób poszukujących pracy
27 czerwca - 138 rocznica rozpoczęcia objawień w Gietrzwałdzie - modlitwa wstawiennicza o rozeznanie drogi życiowej
16 lipca - Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel - modlitwa wstawiennicza w intencji osób konsekrowanych
16 sierpnia - Dzień Chorych w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej - modlitwa wstawiennicza w intencji osób uzależnionych i ich rodzin

Przygotuj się na kolejne spotkania:


Źródło: Gazeta Olsztyńska