W najbliższy piątek nie obowiązuje post

2015-04-29 13:53:04(ost. akt: 2015-04-29 14:26:34)
Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych jest tak naprawdę dużą pomocą dla nas w ciągłej pracy nad sobą.

Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych jest tak naprawdę dużą pomocą dla nas w ciągłej pracy nad sobą.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Początek weekendu majowego bez postu i uroczystość NMP Królowej Polski przeniesiona z niedzieli na sobotę - czyli majowe informacje dla katolika
Na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscy­pliny Sakramentów z 6 listopada 2014 r., uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (przypadająca w tym roku w niedzielę) zostaje przeniesiona na sobotę 2 maja. Z prośbą o przeniesienie uroczystości na ten dzień (zazwyczaj uroczystości przypadające w niedzielę przenosi się na poniedziałek), zwróciła się do Stolicy Apostolskiej Konferencja Episkopatu Polski.

Obchody uroczystości rozpoczynają się I nieszporami dnia poprzedniego, a zatem tegoroczne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zaczną się w piątek, 1 maja. Mając na względzie tę wyjątkową sytuację i kierując się dobrem duszpasterskim wiernych, biskupi diecezjalni obecni na 368. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski podjęli decyzję o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 1 maja.


Według kanonu 1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątki całego roku zobowiązane są osoby, które ukończyły 14. rok życia, zaś do postu w Środę Popielcową i Wielki Piątek - osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. W Polsce wstrzemięźliwość od mięsa we wszystkie piątki roku (chyba że w danym dniu przypada uroczystość) wynika z tradycji przeżywania tego dnia jako pamiątki męki i śmierci Chrystusa na krzyżu - piątki są dniami pokutnymi.

Dzięki decyzji Konferencji Episkopatu Polski w piątek 1 maja weekend majowy możemy rozpocząć przy grillu.

Źródło: na podstawie informacji KEP