Wakacyjne duchowe atrakcje

2015-07-04 18:26:40(ost. akt: 2015-07-04 18:32:27)
Czas wakacji i urlopu to przestrzeń do duchowego odpoczynku i zatroszczenia się o relację z Bogiem.

Czas wakacji i urlopu to przestrzeń do duchowego odpoczynku i zatroszczenia się o relację z Bogiem.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Rozpoczęliśmy wakacje i sezon urlopowy. Warto, by poza wyczekiwanym odpoczynek fizycznym, turystycznymi wyjazdami czy pobytem rodzinnym, zaplanować także wzmocnienie duchowe. Prezentujemy kilka propozycji.

Pieszo do Wilna lub do Częstochowy


Jedną z propozycji zaczerpnięcia duchowych sił jest piesza pielgrzymka. Warmińska Piesza.
Tegoroczne hasło Warmińskich Pieszych Pielgrzymek brzmi „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8) . Mamy możliwość pielgrzymowania do Wilna lub Częstochowy. Ten, kto chociaż raz był na pielgrzymim szlaku, wie, że nie można takiego doświadczenia dobrze opisać. Za pielgrzymowaniem się tęskni, pielgrzymką czyni się całe życie. Może w Twoim sercu są sprawy, które chcesz zanieść Matce Boga, może tęsknisz za Bogiem, lubisz wędrówkę. Nawet jeśli kieruje Tobą tylko czysta ciekawość, dlaczego ktoś jest w stanie przez kilkanaście dni wędrować kilkadziesiąt kilometrów dziennie, niezależnie od pogody – warto pójść. Pielgrzymka do Wilna wyruszy już 6 lipca. Pielgrzymi do Częstochowy wymaszerują z Olsztyna 30 lipca.

To ostatni dzwonek, by dołączyć do pątników do Ostrej Bramy. Pielgrzymka do Wilna wyruszy z Kętrzyna w jednej grupie pielgrzymkowej. Zapisy na tę pielgrzymkę trwają do 6 lipca 2015r. u Kierownika Pielgrzymki ks. Jarosława Dobrzenieckiego pod nr tel.: 692-014-246, adresem e-mail: jaroslaw.dobrzeniecki@wp.pl lub listownie na adres: Piesza Pielgrzymka do Ostrej Bramy, ul. Barcza 2, 10-685 Olsztyn lub osobiście w Kętrzynie w Kętrzyńskiej Kolegiacie św. Jerzego (ul. Zamkowa 5) 5 lipca przed wyjściem. Przyjście do Wilna nastąpi 15 lipca 2015 roku o godz. 16.00. na Mszę Św. w kaplicy Ostrobramskiej.

A może rekolekcje?


Alternatywą dla pielgrzymek pieszych mogą być rekolekcje stacjonarne, odbywające się w ośrodku rekolekcyjnym. To niemal duchowe SPA, które pozwala uporządkować nie tylko swoją relację z Bogiem, ale też całe życie. Wreszcie mamy czas na modlitwę, na słuchanie Boga. Chociaż On mówi do nas cały czas, na rekolekcjach mamy większe szanse Go usłyszeć – nie przeszkadzają nam obowiązki, milion różnych spraw, dzwoniący ciągle telefon, napływające e-maile, domownicy z pytaniami i oczekiwaniami. Jesteśmy my i Bóg, który bardzo za nami tęskni. Nawet jeśli w tym samy ośrodku są inni uczestnicy – im też zależy, by zadbać o swoje życie, a nie przeszkadzać nam. Dobrym rozwiązaniem może być np. Ośrodek Rekolekcyjny „Źródło Jakuba” w Dobrym Mieście k. Olsztyna. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia takich rekolekcji, a na myśl o wspólnocie dostajesz nudności – ciekawym rozwiązaniem dla Ciebie są Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy Życia Chrześcijańskiego (zwane REO). Bez zobowiązań. Nikt do niczego nie będzie Ciebie tam zmuszał. Dowiesz się jedynie, że jest ktoś, komu na Tobie bardzo zależy. Zawsze. Bezwarunkowo. Niezależnie od tego, jak wygląda Twoje życie. Masz możliwość skorzystania z REO w lipcu lub w sierpniu. Kontakt: tel. 89 615 14 47, strona internetowa http://www.warmia.odnowa.org/ oraz e-mail: warmia@warmia.odnowa.org

Jeśli już kiedyś coś takiego jak REO przeżyłeś (np. w Twojej parafii), pomyśl o innych rekolekcjach w tym ośrodku, np. o Rekolekcjach Eucharystycznych, by chociaż trochę zrozumieć, czym jest msza, w której uczestniczysz. Wtedy nigdy już nie będzie na niej nudno. Kontakt do ośrodka już masz.

Małżonkom polecamy rekolekcje i spotkania dla małżeństw. Warta odwiedzenia jest m.in. strona http://www.spotkaniamalzenskie.pl/ , gdzie możemy znaleźć rekolekcje odbywające się w całej Polsce, także w okolicach Olsztyna. Ciekawą opcją mogą być także rekolekcje dla dorosłych w Nowym Kawkowie k. Jonkowa, które odbędą się w dniach 31 lipca – 2 sierpnia. Kontakt: Elżbieta Olender: tel. 505 133 927.

Znajdź czas


Znajdź czas dla Boga. Nie dlatego, że musisz. Dlatego, że warto. Kiedy masz czas dla Niego, na wszystko, co jest naprawdę ważne, znajdziesz czas. I On sam pomoże Ci to poukładać. Zrób dla Boga miejsce w Twoim życiu.
AW

Źródło: Gazeta Olsztyńska