Naprotechnologia: nie leczymy różańcem!

2015-09-07 13:51:53(ost. akt: 2015-09-07 13:53:04)
Naprotechnologia jest szansą dla wielu małżeństw, które mają problemy z poczęciem dziecka. Jest także doskonałym narzędziem diagnostycznym i sposobem na poznanie własnej płodności również dla tych, które nie mają tego problemu.

Naprotechnologia jest szansą dla wielu małżeństw, które mają problemy z poczęciem dziecka. Jest także doskonałym narzędziem diagnostycznym i sposobem na poznanie własnej płodności również dla tych, które nie mają tego problemu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Naprotechnologia, a właściwie NaProTECHNOLOGY® to prężnie rozwijająca się gałąź medycyny, wokół której narosło wiele nieporozumień i fałszywych oskarżeń. W rozmowie z Martą Stasieło, która jest instruktorem Modelu Creighton, staram się przybliżyć metodę, która jest szansą dla wielu małżeństw.

Naprotechnologia przedstawiana jest jako kościołkowa metoda, jako katolickie in vitro. Jak jest naprawdę?


Naprotechnologia nie leczy różańcem! Jest to nowoczesna medycyna wykorzystująca najnowsze osiągnięcia naukowe, sprzęty i metody diagnozowania i leczenia, również mikrochirurgicznego. Fakt, że w tej dziedzinie medycyny są wykorzystywane także proste obserwacje oznak płodności, nie umniejsza jej naukowego źródła. Poszanowanie człowieka jako całości i uznanie wartości życia, które jest bliskie chrześcijaństwu sprawia, że niektóre środowiska niesłusznie przyklejają łatkę właśnie „metody kościołkowej”. A to jest po prostu naturalna etyka pracy z drugim człowiekiem. Podejście do pacjenta jest bardzo indywidualne, nie „taśmowe”. Naprotechnologia jest poparta wieloletnimi badaniami naukowców, na czele których stoi dr Hilgers, twórca metody. Wysokie wymagania stawiane instruktorom Modelu Creighton i lekarzom zajmującym się naprotechnologią gwarantują wysoki standard.

O naprotechnologii słyszymy najczęściej w kontekście alternatywy dla zapłodnienia In vitro. Czy w związku z tym jest to metoda dedykowana tylko parom mającym problem z poczęciem dziecka?


Naprotechnologia jest nie tylko dla małżeństw, które mają problem z płodnością. To medycyna, dlatego wkracza głównie wtedy, gdy występuje jakieś odstępstwo od normy. Skutecznie diagnozuje i leczy najróżniejsze zaburzenia ginekologiczne, hormonalne, czy inne ogólnoustrojowe. Często objawem takich zaburzeń jest właśnie niepłodność. Wynika z tego, że niepłodność sama w sobie nie jest jednostką chorobową, a objawem różnych (często bardzo złożonych) nieprawidłowości.

Głównym narzędziem naprotechnologii jest Model Creighton. Może on być stosowany przez wszystkich – zdrowych i chorych, małżonków i osoby samotne, nastolatki i kobiety w okresie premenopauzy, kobiety po porodzie, pary starające się o poczęcie i takie, które nie chcą mieć w tym momencie dzieci. W każdym przypadku, w każdym wieku, w każdym stanie możemy mieć kontrolę nad swoją płodnością i swoim zdrowiem. A nawet jeśli wszystko jest w porządku, Model Creighton jest systemem wczesnego ostrzegania przed różnymi chorobami. Nie raz zdarzało się, że dzięki obserwacjom w Modelu Creighton lekarz mógł bardzo wcześnie zidentyfikować np. zmiany nowotworowe, które, tak szybko rozpoznane, są oczywiście do wyleczenia.

Czym jest Model Creighton?


Model Creighton to system obserwacji własnego zdrowia i płodności. Codzienne objawy, które są zapisywane na specjalnej karcie, dają kobiecie i małżeństwu wiedzę – stają się oni ekspertami. Ten system pozwala nie stosować antykoncepcji i czuć się bezpiecznie i zdrowo. Dodatkowo jest to podstawowe narzędzie stosowane w naprotechnologii. Aby nauczyć się tego systemu kobieta lub para umawia się na sesję wprowadzającą z instruktorem, podczas której mogą poznać podstawy Modelu Creighton i naprotechnologii. Decydują wtedy, czy chcą podjąć się nauki. Jeśli tak, umawiamy się na kolejne spotkania w określonym harmonogramie. Po mniej więcej 3 cyklach obserwacji, jeśli jest taka potrzeba, można już wybrać się na pierwszą wizytę u lekarza-naprotechnologa.

Jak wygląda zestawienie skuteczności leczenia naprotechnologią, z efektami zapłodnienia In vitro?


Skuteczność naprotechnologii w leczeniu niepłodności wynosi nawet do 80%, oczywiście w zależności od źródła choroby. Taka skuteczność jest zauważalna przy leczeniu choroby policystycznych jajników. W przypadku in vitro, przy tym schorzeniu, skuteczność wynosi średnio (wg różnych badań) około 25,6%. Kiedy pojawiło się in vitro, mikrochirurgiczne metody leczenia przestały być rozwijane, bo można przecież ominąć problem, np. niedrożnych jajowodów. W naprotechnologii mikrochirurgia jest mocno rozwijana i przynosi bardzo dobre efekty. W wielu przypadkach naprotechnologia jest bardziej skuteczna niż in vitro i chociaż nie pomoże wszystkim w 100%, często otwiera serca na adopcję. Warto jednak zwrócić uwagę, że wyleczenie przyczyny choroby pozwala na kolejne naturalne ciąże. W in vitro nie ma tego efektu.

Częstym zarzutem, z jakim zmaga się naprotechnologia, jest rzekoma bezradność wobec sytuacji, gdy problemy z płodnością leżą po stronie mężczyzny. Czy naprotechnologia jako metoda leczenia niepłodności ma coś do zaoferowania mężczyznom?


Tak, mężczyźni również są leczeni przez naprotechnologię. Może być to leczenie hormonalne, chirurgiczne, suplementacja, zwrócenie uwagi na zdrowszy tryb życia itp. Nawet przy bardzo słabych wynikach parametrów nasienia szanse na poczęcie są. Jedynie przy zupełnym braku plemników naprotechnologia nie jest w stanie pomóc. Ale wtedy nawet przy zapłodnieniu In vitro potrzebne są komórki rozrodcze od osoby trzeciej. Jednak jeśli parametry są obniżone (nawet w znacznym stopniu), należy doprowadzić do takiego stanu, alby kobieta pod względem płodności była bardzo zdrowa. Małżeństwo wie, kiedy jest najlepszy czas na poczęcie i dzięki dodatkowemu leczeniu jest w naprotechnologii wiele sukcesów.

Bardzo często temat płodności – zarówno gdy wszystko jest w porządku jak i w przypadku wystąpienia problemów, traktowany jest jako temat kobiecy. Gdzie tu miejsce i rola mężczyzny?


Jeśli spojrzymy na płodność pary ludzi, jest ona determinowana przez okresy płodności i niepłodności kobiety, bo mężczyzna jest płodny cały czas. Stąd duża odpowiedzialność za tą sferę życia spoczywa, moim zdaniem, właśnie na mężczyźnie. Nie umniejszając nic odpowiedzialności kobiety! To kobieta prowadzi obserwacje i je rozpoznaje, ale mężczyzna ma tu bardzo ważną rolę wspierającą. Piękne jest to, kiedy spotykam się z małżeństwami, czy narzeczonymi i okazuje się, że wspólnie potrafią odczytać informacje z zapisów w karcie. Mężczyzna też może się tego nauczyć i świadczy to o jego trosce o kobietę, z którą żyje, ale też właśnie o jego sporym poczuciu odpowiedzialności. A kobieta czuje się wtedy kochana, szanowana i bezpieczna. Staje się dla nich fascynujące to, jak dużo można wiedzieć o sobie. Wiem to z doświadczenia swojego i par, które uczę. Nie raz słyszę, że dwoje ludzi dzięki nauce Modelu Creighton zbliżyło się do siebie, bo nauka tego systemu wymaga rozmów i wzajemnego zrozumienia w różnych aspektach relacji męsko-damskiej.

Bartosz OrlińskiŹródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anita Filipek #3096674 | 136.144.*.* 1 kwi 2022 01:45

  Dziewczyny, polecam tylko Pana Udamę! Rzucił dla mnie zaklęcie. To jest po prostu poza słowami! jak bajka dla ciebie i tyle!) wynik jest jeszcze lepszy niż się spodziewałem i dostałem go szybciej niż się spodziewałem!) wszystko jest po prostu super! Ale jest jedna rzecz, robi tylko białe zaklęcie miłosne i powiedział, że zaklęcie było tylko dla tych, którzy byli wcześniej w związku, ale w zasadzie myślę, że nikt nie musi czarować nieznajomego.) Ale co za efekt! szkoda, że ​​nie znalazłem tego wcześniej, jak uratowałem swój związek płacąc tylko za potrzebne rzeczy.. teraz ja i mój narzeczony zaraz się pobierzemy) Mam nadzieję, że moja recenzja komuś pomoże, odnajdzie szczęście i zaoszczędź dużo pieniędzy!) skontaktuj się z nim +27 65 897 8226 . Zadzwoń i WhatsApp Panie Udama

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Joanna #3093747 | 176.67.*.* 27 lut 2022 23:01

  To jest niesamowite!! Wciąż wyobrażam sobie, jak DR OLUWA sprowadziła do mnie mojego męża w ciągu zaledwie 24 godzin. Nikt nigdy nie mógł mnie wmówić, że istnieje prawdziwy czarodziej, który naprawdę działa. Kiedy skontaktowałam się z DR OLUWĄ w sprawie miłosnego zaklęcia dla mnie i mojego męża, który powiedział, że nie ma ze mną nic wspólnego, ale dzisiaj z radością informuję, że ten rzucający zaklęcie ma moc kochankowie z powrotem, bo teraz jestem szczęśliwa z mężem. Każdemu, kto czyta to Świadectwo i potrzebuje jakiejkolwiek pomocy, DR OLUWA może również zaoferować wszelkiego rodzaju pomoc, jak Zjednoczenie szalonego związku małżeńskiego, Sprawy sądowe, Zaklęcie Ciąża, Ochrona duchowa i wiele innych. Możesz Whatsapp/call:+2348121936718 lub e-mail: oluwasolutionhome008@gmail.com.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Emilia #3093006 | 176.67.*.* 22 lut 2022 18:01

  Poddawałam się już i myślałam, że nie stracę związku, dopóki nie znalazłam DOKTOR OLUWA, to piękna rzecz mieć kochający i szczęśliwy związek, po tym, jak mój kochanek opuścił mnie na miesiące z powodu moich błędów, byłem smutny, samotny i złamany, na szczęście zostałem skierowany do bardzo miłego i silnego człowieka DOCTOR OLUWA z Afryki, który pomógł mi przywrócić mojego Kochanka (James) i teraz kocha mnie o wiele bardziej niż kiedykolwiek, jestem teraz tak szczęśliwy z życia. Dziękuję bardzo... obiecałem się tym podzielić, aby dotrzeć do każdego, kto ma trudności z partnerem. Chcesz odzyskać swojego byłego? Potrzebujesz przełomu w biznesie? Potrzebujesz zaklęcia na szczęście? Skontaktuj się z tym wspaniałym rzucającym zaklęcia już dziś i połóż kres bólowi i traumie. numer WhatsApp: +2348121936718.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Emilia #3092656 | 176.67.*.* 19 lut 2022 14:43

  Poddawałam się już i myślałam, że nie stracę związku, dopóki nie znalazłam DOKTOR OLUWA, to piękna rzecz mieć kochający i szczęśliwy związek, po tym, jak mój kochanek opuścił mnie na miesiące z powodu moich błędów, byłem smutny, samotny i złamany, na szczęście zostałem skierowany do bardzo miłego i silnego człowieka DOCTOR OLUWA z Afryki, który pomógł mi przywrócić mojego Kochanka (James) i teraz kocha mnie o wiele bardziej niż kiedykolwiek, jestem teraz tak szczęśliwy z życia. Dziękuję bardzo... obiecałem się tym podzielić, aby dotrzeć do każdego, kto ma trudności z partnerem. Chcesz odzyskać swojego byłego? Potrzebujesz przełomu w biznesie? Potrzebujesz zaklęcia na szczęście? Skontaktuj się z tym wspaniałym rzucającym zaklęcia już dziś i połóż kres bólowi i traumie. numer WhatsApp: +2348121936718.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Jennifer #3091842 | 176.67.*.* 14 lut 2022 23:51

  Obiecuję dr Oluwie, że będę świadczyć o jego dobrej pracy, jeśli pomoże mi odzyskać męża i rzeczywiście to zrobił, mój mąż wrócił i błagał, żebym wybaczył mu ból, który mi zadał. To skłoniło mnie do napisania tego wspaniałego świadectwa. Mój mąż i ja jesteśmy razem od 11 lat i pobraliśmy się od ponad 6 lat z dwójką dzieci, mój mąż zaczął spotykać się z innymi paniami i okazywał mi zimną miłość, kilkakrotnie groził mi rozwodem, jeśli odważę się zapytać go o jego romans z inne panie, byłam całkowicie zdruzgotana i zdezorientowana, dopóki moja przyjaciółka nie powiedziała mi o rzucającym zaklęcia dr Oluwa, która pomaga ludziom z problemami w związku i małżeństwie za pomocą mocy zaklęć miłosnych. Na początku wątpiłam, czy coś takiego kiedykolwiek istnieje, ale postanowiłam spróbuj, kiedy się z nim skontaktuję, rzucił na mnie miłosne zaklęcie i w ciągu 48 godzin mój mąż wrócił do mnie i błagał o wybaczenie mu tego, co zrobił, a teraz przestał spotykać się z paniami i jest z mnie na dobre i na serio. Skontaktuj się z tym wspaniałym rzucającym zaklęcia dla swojego związku lub problemu małżeńskiego na e-mail: oluwasolutionhome008@gmail.com lub WhatsApp +2348121936718

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (40)