Krzyż i ikona ŚDM w Kortowie

2015-11-06 14:12:11(ost. akt: 2015-11-06 14:33:47)
Symbole ŚDM - Krzyż i ikona Matki Bożej

Symbole ŚDM - Krzyż i ikona Matki Bożej

Autor zdjęcia: A. W.

W czwartek 5 listopada w kościele akademickim św. Franciszka z Asyżu odbyło się czuwanie przy Symbolach Światowych Dni Młodzieży. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!
Krzyż, przekazany młodzieży przez Jana Pawła II w 1984 roku, towarzyszy wszystkim Światowym Spotkaniom Młodzieży. Także Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani jest tą, przy której modlą się młodzi z całego świata.

Symbole Światowych Dni Młodzież w czwartek 5 listopada ok. godz. 17.15. przybyły do parafii św. Franciszka z Asyżu w Kortowie, gdzie przyjęła je młodzież akademicka i zaniosła do kościoła. O 18.00. odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. Jarosława Dobrzenieckiego, odpowiedzialnego za organizację peregrynacji Symboli ŚDM na Warmii. Jak sam zauważył we wstępie do Mszy świętej:"Krzyż i ikona przyjechały do nas, by przeorać nie tylko warmińską ziemię, ale także nasze serca". Ks. Jarosław wspomniał, że odbierając w Warszawie Symbole nie wiedział, czy słowo "peregrynacja" wzbudzi jakiekolwiek zainteresowanie młodzieży, tymczasem wszystkie spotkania gromadzą młodych ludzi.
W czasie homili wygłoszonej przez ks. Romana Dąbkowskiego, usłyszeliśmy, że każdy może swoje życie, sprawy, problemy złożyć na krzyżu ŚDM. Ten krzyż jest znakiem zwycięstwa nad grzechem i śmiercią - nie ma na nim Jezusa, bo zmartwychwstał. Mamy głosić zmartwychwstałego Boga. Matka Boża - Opiekunka ludu rzymskiego, której w Bazylice Santa Maria Maggiore zawierzał siebie i świat św. Jan Paweł II, jest też naszą opiekunką. Ona wytrwała pod krzyżem Jezusa i ona zniesie wszystkie nasze wypowiadane i przemilczane sprawy.


Po mszy świętej zebrani zostali zacheceni do podchodzenia do Krzyża ŚDM. W trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu rozpoczęła się modlitwa uwielbienia, prowadzona przez zespół Mocni w wierze i akademicką wspólnotę Soli Deo Omnia. Kolejną część czuwania prowadziła młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania.