Młodzieży nie odmawia się miłości

2016-04-18 13:30:57(ost. akt: 2016-04-18 16:04:54)
Młodzież w czasie rekolekcji "Głodnych nakarmić" odkrywała obecność żywego Boga w Najświętszym Sakramencie.

Młodzież w czasie rekolekcji "Głodnych nakarmić" odkrywała obecność żywego Boga w Najświętszym Sakramencie.

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

6-8 maja w Dobrym Mieście odbędzie się weekend dla młodych; „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Wolne miejsca szybko się zapełniają. O tym, że warto pracować z młodzieżą, rozmawiamy z Katarzyną Kobusińską, odpowiedzialną za wspólnotę OdNowa Młodzi, organizatorkę rekolekcji.
OdNowa Młodzi to wspólnota ewangelizacji młodzieży, skupiająca zapalonych miłością do młodzieży członków olsztyńskich wspólnot. Dzieło jest częścią ruchu Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. Początki wspólnoty to przygotowanie kandydatów do bierzmowania w parafii Miłosierdzi Bożego w Olsztynie. Jak twierdzą odpowiedzialni za dzieło OdNowa Młodzi – Katarzyna Kobusińska i ks. Dawid Szczepkowski: Duchowi Świętemu i młodym się nie odmawia. Z pasją pokazują młodzieży miłość Boga. Dołączyła do nich grupa animatorów. Ekipa OdNowa Młodzi prowadziła już autorskie rekolekcje ewangelizacyjne „Nowe Serce”, a w lutym weekend o Eucharystii „Głodnych nakarmić”. Weekendowe rekolekcje, które odbędą się 6-8 maja, będą poświęcone Duchu Świętemu. Jak twierdzi, Katarzyna, patronami dzieła i jednocześnie wstawiennikami są Matka Boża Gietrzwałdzka i św. Jan Bosko który wyraźnie wskazał im drogę posługi: „Jeżeli wy kochacie to, co kocha młodzież, to młodzież będzie kochać to, co wy kochacie” (J. Bosko). Z Kasią rozmawiamy o dziele ewangelizacji młodzieży.

- Na co dzień pracujesz z przedszkolakami, które potrafią być bardzo absorbujące. Dlaczego swój wolny czas zdecydowałaś się dodatkowo poświęcać młodzieży?

- Nigdy nie spodziewałam się, że wolny czas będę spędzać z młodzieżą. Praca z dziećmi to moja pasja, a praca z młodzieżą zawsze mnie przerażała. Miałam wrażenie, że nie rozumiem młodzieży, nie umiem z nimi rozmawiać, że boję się spotkać z nimi oko w oko. Irytowały mnie ich zachowania, niekulturalne odzywki. Moje pierwsze doświadczenia pracy z młodzieżą zdobywałam w Afryce i zobaczyłam wtedy, że czas z młodzieżą to zawsze jest czas radosny - ale tam młodzież jest zupełnie inna. Dużo czasu spędza na wspólnym przebywaniu ze sobą, nawiązywaniu relacji, nie są jeszcze tak skażeni konsumpcjonizmem i „gadżeciarstwem”. W Olsztynie moja przygoda z młodzieżą na dobre zaczęła się od pomocy przy przygotowaniu kandydatów do bierzmowania. Wtedy odkryłam, że u większości z tych młodych ludzi widać brak sensu życia, brak wolności, niskie poczucie wartości, brak relacji i przede wszystkim brak miłości. I kiedy zobaczyłam, jak bardzo potrafią się zmienić, jeżeli tylko poświęci się im czas i zaakceptuje takimi, jakimi są – postanowiłam spróbować.

- Co daje Ci bycie współodpowiedzialną za OdNowa Młodzi?

- Przede wszystkim uczę się słuchać. Mam wrażenie, że wielu z młodych w rozmowach skarży się, że w domu, w szkole, w Kościele tylko mówi się do nich, wymaga, stawia granice, kontroluje, a nikt nie chce słuchać, nikt nie pyta o ich pasje, zainteresowania, nie przytula, nie mówi: „masz piękne oczy”, „super wyglądasz w tej bluzce” – oni naprawdę tego potrzebują. Tak naprawdę dopiero uczę się bycia z młodymi, ale jeden efekt już widzę wyraźnie – młodzi uczą mnie spontaniczności.

- Co było dla ciebie najtrudniejsze i najpiękniejsze w czasie pierwszych rekolekcji dla młodych?

- Najtrudniejsze było chyba przygotowanie tych rekolekcji. Rekolekcje ewangelizacyjne „Nowe Serce” są naszym autorskim programem i tak naprawdę tworzyliśmy je, nie mając żadnego doświadczenia posługi z młodymi, nie znając metod pracy z nimi, ich oczekiwań. Nie znaliśmy się zbyt dobrze w ekipie. Tak naprawdę wszystko było dla nas nowe.
Najpiękniejszym widokiem tych rekolekcji były łzy oczyszczenia i wzruszenia podczas spotkań, bardziej radosne i spokojniejsze twarze w ostatnim dniu czy świadectwa, jakie napisali po rekolekcjach. Wiele pięknych chwil tamtego czasu mam w sercu.

- Czy Kościół i wiara w Boga są dla młodych atrakcyjne?

- Są, jeżeli poda im się wiarę i pokaże Boga w sposób atrakcyjny. Młodzi potrzebują autentyczności – ich nie można oszukać, potrzebują żywego Kościoła, dynamik ewangelizacyjnych. Młodzi chcą usłyszeć w Kościele o swoich problemach, oczekują od nas że, będziemy się modlić z żywą wiarą. Staramy się wykorzystywać to w naszej ewangelizacji poprzez: scenki, śpiewy i tańce, filmiki, świadectwa. Nawet spotkanie z Jezusem w Najświętszym Sakramencie jest często inne. Kościół potrzebuje dziś młodych i powinien stawać się dla nich atrakcyjny.

- Jak zachęcić młodzież, by przyjechała na najbliższy weekend?

- W Dobrym Mieście jest zawsze pyszne jedzenie!!! A tak już na serio, to proponuję przeczytać świadectwa z ostatnich rekolekcji. Są dostępne na stronie warmia.odnowa.org

Rozmawiała AWŹródło: Gazeta Olsztyńska