Młodzi są nadzieję Kościoła i społeczeństwa

2016-07-23 10:14:52(ost. akt: 2016-07-23 10:25:59)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

O Światowych Dniach Młodzieży na Warmii, wychowywaniu w wartościach chrześcijańskich i młodzieży, która nie boi się wyzwań, rozmawiamy z księdzem arcybiskupem koadiutorem, Józefem Górzyńskim.
- W ramach Światowych Dni Młodzieży Olsztyn odwiedza młodzież z Francji, Niemiec, Rosji, Austrii i Łotwy. Co Ksiądz Arcybiskup chciałby przekazać młodym, którzy odwiedzają nasz region?

- Chciałbym ich serdecznie powitać i życzyć, aby pobyt na Warmii był najlepszym pod każdym względem: przede wszystkim, gdy chodzi o przeżycia duchowe, ale nie tylko. Życzę im budowania pięknych znajomości, nawiązywania relacji. Życzę zachwytu tą ziemią, która ma piękną historię, także duchową. Niech czerpią z naszej tradycji i kultury tak, jak my czerpiemy od innych krajów, gdy wyjeżdżamy. Mam nadzieję, że spotkanie z ziemią warmińską będzie dla wszystkich ubogaceniem.

- Będzie Ksiądz Arcybiskup uczestniczył z nimi w spotkaniach?

- Tak. Będę uczestniczyć przede wszystkim w Mszy świętej, która odbędzie się w sobotę o godz. 15.00. na błoniach przy Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie. Chcemy, aby to było radosne i wspólne wydarzenie. Młodzież, która przybywa, będzie podzielona na grupy i będzie uczestniczyć w różnych spotkaniach i inicjatywach. Sobotnia Msza święta w Gietrzwałdzie ma być wspólnym, wielkim spotkaniem, gdzie chcemy podziękować Bogu za ten czas i Światowe Dni Młodzieży. Zapraszam serdecznie na tę Mszę świętą wszystkich, nie tylko pielgrzymów.

- Święty Jan Paweł II mawiał, że młodzież jest nadzieją Kościoła. Czy dzisiaj – po kilkudziesięciu latach- te słowa nadal są aktualne?

- One są zawsze aktualne, bo tak jest. To nawiązanie do poglądów już ze starożytności. W naszej kulturze staropolskiej było podobne przekonanie. Hetman Zamojski powiedział: „Takie będą Rzeczypospolite, jakiej młodzieży chowanie”. Papież nawiązał do tej tradycji w wymiarze duchowym.
Młodzież to nie tylko przyszłość Kościoła, ale to przyszłość społeczności zbudowanych na tradycji i wartościach chrześcijańskich. Coraz bardziej zaczynamy dostrzegać istotę tych wartości. Mam nadzieję, że społeczeństwo zacznie bardziej zwracać uwagę na wychowanie młodzieży zgodnie z wartościami chrześcijańskimi. My żyjemy w świecie, który właśnie na wartościach chrześcijańskich zbudował to, co najważniejsze.

- W jaki sposób dzisiaj mówić młodzieży o Ewangelii?

- Mamy wspaniałe przykłady. Patron Światowych Dni Młodzieży, św. Jan Paweł II nam to pokazał. Tutaj nie chodzi o umizgi wobec młodych, ale o autentyczne wyrażone prawdy. Jezus nie obiecywał łatwych rozwiązań, ale mówił o wartościach, bez których życie nie ma sensu. Szkoła Ewangelii jest konkretna. Jezus mówił jasno, mówił o wartościach, bez których życie jest źle ukierunkowane. Jeśli oprzemy wszystko na wartościach, która są jasno powiedziane, to dla młodzieży nawet, jeśli brzmią trudno, to są wyzwaniem. Młodzież nie boi się wyzwań. Potrzebuje konkretów i prawdy.

- Czyli mamy stawiać wymagania?

- Wymagania, ale nie jakieś, tylko ewangeliczne.

- Czy jest jeszcze coś, co Ksiądz Arcybiskup chciałby przekazać młodym?

- Przede wszystkim pozdrowić bardzo serdecznie i prosić, by nasze pozdrowienia przekazywali wszystkim, do których powrócą.

Rozmawiała Anna Wysocka

źródło: "Gazeta Pielgrzyma"

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tobin #2033063 | 84.158.*.* 25 lip 2016 10:26

  Wraz z Soborem Trydenckim w katolicyzmie chrzescijanstwo sie skonczylo. Na tym Soborze Krk potepil zbawienie z laski.Po tym Soborze chrzescijanstwo sie skonczylo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. bolo #2032953 | 88.156.*.* 25 lip 2016 07:47

  młodzież odchodzi od kościoła - nikt nie wierzy już w Wasze bajeczki!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. algreg #2032882 | 83.3.*.* 24 lip 2016 23:15

  Panie Górzyński młodzi są nadzieją ale nie uwierzą już w wasze bajeczki

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Janusz,mąż Grażyny.Ojciec Marioli i Sebastian #2032846 | 83.9.*.* 24 lip 2016 22:00

  Szwagier Mirek ostatnio złowił dwa szczupaki. łowił tego bez zyzwoleń. straż czyjechała i dostał mandat, bo za krutke były ony. jak czyjechał do domu to jego żona Kryśka takiego ambarasu mu narobiła, że aż musiał spać na glebie tego. się chłop wkurzył i poszedł do sondsiada Kazika na wódkie. i się napił chłop. i jak tutej nie pić czez baby?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. pol. #2032725 | 164.127.*.* 24 lip 2016 17:07

  Na pierwszy zut oka widac ze na tym zdjecie widac ze to zboczeniec.!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (13)