Różańcowe Jerycho w sercu miasta

2016-08-13 12:00:00(ost. akt: 2016-10-02 18:26:47)
Urszula i Grzegorz zapraszają do Jerycha Różańcowego i troski o pokój w rodzinie, parafiach, kraju i na świecie.

Urszula i Grzegorz zapraszają do Jerycha Różańcowego i troski o pokój w rodzinie, parafiach, kraju i na świecie.

Autor zdjęcia: AW

O modlitwie różańcowej w intencji pokoju, która jednoczy różne środowiska i ożywia parafię – opowiadają Urszula Strynowicz i Grzegorz Borkowski, koordynatorzy olsztyńskiego Jerycha Różańcowego, które 15 sierpnia ruszy w parafii NSPJ.
15 sierpnia (poniedziałek) w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie rozpocznie się siedmiodobowe czuwanie przed Najświętszym Sakramentem, połączone z modlitwą różańcową. Rozpoczęcie Mszą świętą o godz. 19.00. Siedmiodniowa modlitwa różańcowa w intencji pokoju nazywana jest Jerychem Różańcowym.

- Czym jest Jerycho Różańcowe?

- Urszula: Matka Boża w jednym z objawień przepowiedziała bój duchowy o pokój na świecie i zaleciła Jerycho Różańcowe, czyli nieustanną modlitwą różańcową jako rozwiązanie na trudne czasy. Jerycha różańcowe budowane są na wzór zwycięstwa Jozuego. Jerycho Różańcowe jest wielką siłą, która umacnia wspólnoty parafialne. Celem Jerycha Różańcowego jest zburzenie wszelkich murów oddzielających człowieka od Boga, które uniemożliwiają wypełnienie woli Pana Boga. Jerycho jest jednym z najstarszych miast świata. Gdy Jozue poprowadził Izraelitów do ziemi obiecanej, jako pierwsze postanowił zdobyć właśnie Jerycho. Archeolodzy twierdzą, że to starożytne miasto otaczał podwójny mur wewnętrzny. Miasto zostało zdobyte i zniszczone w najbardziej niecodzienny sposób. Izraelici maszerowali dookoła niego przez sześć dni z kapłanami niosącymi Arkę Pana na czele. Siódmego dnia okrążyli miasto siedmiokrotnie i kiedy kapłani zadęli w trąby, wznieśli potężny okrzyk. Na jego dźwięk mur się zawalił. Jozue zdobył miasto. Jerycho Różańcowe trwa tez siedem dni.

- Jakie są początki Jerycha w Polsce?

- Urszula: Początki Różańcowego Jerycha w Polsce związane są z osobą Anatola Kaszczuka. To właśnie on, kiedy ważyły się losy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, zaproponował pierwsze, siedmiodniowe czuwanie przed Najświętszym Sakramentem połączone z modlitwą różańcową. Jerycha w parafiach organizowane są od 2003 roku. W Olsztynie zaczęliśmy w kwietniu. Pierwsza była parafia św. Arnolda na Redykajnach, potem kościół salezjanów na Likusach, parafia Matki Bożej Saletyńskiej, miesiąc temu parafia Matki Bożej Fatimskiej, a teraz kościół w centrum miasta – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od 34 lat w diecezji szczecińskiej Jerycha trwają nieustannie – zaczyna się w jednej parafii, po tygodniu jest w innej. W Olsztynie organizujemy je raz w miesiącu.

- Grzegorz: Różaniec łączy ludzi z różnych wspólnot. Dołączyć może każdy, kto ma pragnienie modlitwy za innych. Jerycho uświęca parafie. U saletynów proboszcz od razu powiedział, że on chce to zrobić dla uświęcenia parafii. My wiemy, że bez wspólnot to dzieło się nie zachowa.

- Jak wygląda taka modlitwa?

- Grzegorz: To tydzień intensywnej modlitwy przed najświętszym Sakramentem. Osoby dyżurne zgłaszają się na czterogodzinne bloki. W każdej godzinie odmawiana jest jedna część różańca, modlitwa do Ducha Świętego i jest czas na modlitwę w ciszy. Po 4 godzinach odmawiana jest modlitwa do św. Józefa i do Anioła Stróża Polski. Poza osobami, które się zapisują, jest wiele osób w cieniu: po prostu przychodzą i się modlą.

- Urszula: W dzieło angażują się różne wspólnoty: Kościół Domowy, Odnowa w Duchu Świętym. Jerycho to przede wszystkim modlitwa w intencji pokoju. Prosimy o miłosierdzie Boże dla Ojca Świętego, duchowieństwa i całego świata, o trzeźwość i zachowanie wiary, w intencji rodzin, w intencji prześladowanych chrześcijan. Poza intencjami Jerycha są tez intencje parafii i każdy w sercu przynosi własne.

- Dlaczego akurat taka forma modlitwy w Olsztynie?

- Urszula: Skłoniła mnie do tego obecna sytuacja Polski w kontekście świata i to, co dzieje się za granicą: zamachy terrorystyczne, problem z napływem uchodźców, niebezpieczne konflikty, sytuacja chrześcijan na świecie. Chcemy przez modlitwę nie tylko w Olsztynie, bo Jerycho odbywa się w różnych miastach, prosić o pokój. Sama jestem koordynatorem wspólnot Nieustającego Różańca Świętego, więc wierzę w moc modlitwy różańcowej.

- Co taka modlitwa daje tym, którzy dołączają do niej?
- Urszula: Modlitwa za innych otwiera serca. Pan Bóg daje wiele tym, którzy proszą za innych, daje miłość i miłosierdzie.

- Jak się zgłosić?

- Grzegorz: W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie lista chętnych. Ruszamy w poniedziałek 15 sierpnia. Można też telefonicznie do mnie: nr tel. 502 199 811. Zapraszamy.

Rozmawiała Anna Wysocka

Źródło: Gazeta Olsztyńska