Święto Młodych w Sercu miasta

2017-04-08 08:16:38(ost. akt: 2017-04-08 08:41:39)
Zespół ds. młodych jest inicjatywą ponadwspólnotową. Ks. Radosław w dolnym rzędzie - pierwszy od prawej.

Zespół ds. młodych jest inicjatywą ponadwspólnotową. Ks. Radosław w dolnym rzędzie - pierwszy od prawej.

Autor zdjęcia: facebook.com

W sobotę 8 kwietnia odbywa się Diecezjalny Dzień Młodzieży Archidiecezji Warmińskiej. Z ks. Radosławem Czerwińskim, Warmińskim Duszpasterzem Młodzieży rozmawiamy o pracy z młodzieżą i Święcie Młodych w Olsztynie w kościele NSPJ
- W sobotni wieczór w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie będzie radosne Święto Młodych z koncertem Mocnych w wierze. Wydarzenie wpisuje się w obchody Światowego Dnia Młodzieży.

- Św. Jan Paweł II, który zainicjował Światowe Dni Młodzieży, pragnął, aby miały swoje odzwierciedlenie w diecezjach.

- Kto organizuje wydarzenie w Olsztynie?

- Przede wszystkim młodzież dla młodzieży. W organizację zaangażowały się trzy największe wspólnoty młodzieżowe: Oaza, OdNowa Młodzi i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. One zapraszają młodzież, z którą pracują. Swoją obecność na Święcie Młodych zapowiedziała młodzież ze Srokowa, Fromborka, Lidzbarka Warmińskiego i Ostródy. Stwarzamy dla młodych przestrzeń do spotkania z Bogiem. Zapraszamy nie tylko młodych, ale wszystkich, którzy chcą się modlić za młodzież: rodziców, wychowawców, dziadków.

- Warto pracować z młodzieżą? To bardzo wymagająca grupa.

- Warto! Praca z młodzieżą jest niesamowita. W pracy z młodymi często powtarzamy ten błąd, że chcemy na siłę przekonać młodych do tego, co dla nas ważne, przedstawiamy nasz świat, a nie staramy się młodych poznać, zrozumieć, nie interesujemy się ich światem. Młodzi zwracają na to uwagę, że nic o nich nie wiemy. Oni potrzebują autorytetów, mimo że je odrzucają, bo są uczeni, że mają być samowystarczalni. W pracy z młodzieżą ważna jest stałość. Dlatego powstał zespół ds. młodych. Nie chodzi nam o akcyjność, ale o stałą pracę z młodzieżą, o pokazanie im, że jest w nich ogromny potencjał, że mogą zrobić coś dla siebie i dla innych. Oni potrafią robić razem niesamowite rzeczy.

- W wielu środowiskach dyskutuje się, jak przekonać młodych do Kościoła, jak mówić im o Bogu.

- Często są stawiane pytania, jak dotrzeć do młodych, jakich środków do pracy z nimi używać. Odpowiedź jest prosta: towarzyszyć młodym w ich świecie, tak, jak Jezus towarzyszył ludziom w ich życiu. On był obecny, słuchał. Młodzież teraz nie jest wysłuchana, nawet sama siebie nie słucha. Ucieka w kontakty wirtualne, nie potrafi rozmawiać. Podstawą jest zaangażowanie, obecność, wysłuchanie. Oni często nawet nie wiedzą, jaki potencjał w nich tkwi, nie wierzą w siebie. Mogą uczyć nas entuzjazmu, zarażają pasją. Ja wiele się od nich uczę.

- Co to jest to „Spotkanie z Pasterzem”, które będzie w programie wieczoru?

- Spotkanie z pasterzem to spotkanie z arcybiskupem Józefem Górzyńskim, który wzorem św. Jana Pawła II jest zainteresowany dialogiem z młodymi. Młodzież przygotowała pytania, na które arcybiskup będzie odpowiadał. Młodzi szukają swojego miejsce w Kościele.

Rozmawiała Anna Wysocka