Tajemnica przejścia ze śmierci do życia

2017-04-15 15:57:50(ost. akt: 2017-04-15 16:05:33)
Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej śpiewała: "Liche drewno ratuje moje życie, Błogosławiony krzyż, moja arka". Przeżywamy najważniejsze święta w roku liturgicznym.

Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej śpiewała: "Liche drewno ratuje moje życie, Błogosławiony krzyż, moja arka". Przeżywamy najważniejsze święta w roku liturgicznym.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Przeżywamy najpiękniejsze w swym znaczeniu i najważniejsze w ciągu roku święta: celebrację męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
Wielka Sobota jest dla nas często bieganiem i załatwianiem wielu ostatnich, świątecznych spraw albo dniem podróży do najbliższych. A to dzień ciszy i oczekiwania na najważniejsze zwycięstwo na świecie. Niezależnie od tego, czy jesteśmy mocno wierzący czy naszej w naszej wierze więcej jest odejść, zdrad i wątpliwości niż wierności: Bóg dokonuje dla nas rzeczy niezwykłej. Jezus nie czekał, aż będziemy wystarczający poprawni, poukładani i święci: On za każdego z nas oddał życie.

Zbawia nas Bóg, a nie święconka

Ciekawym (socjologicznie) zjawiskiem, są tłumy w czasie święcenia pokarmów, podczas, gdy to najmniej istotny element Triduum Paschalnego. Owszem, przyniesienie pokarmu, który razem z naszymi bliskimi chcemy spożyć w czasie śniadania wielkanocnego i prośba o jego poświęcenie, uczy nas wdzięczności (bo mamy co jeść) i pokory (wszystko, co mamy, jest darem Boga). Malowanie pisanek i dekorowanie koszyczków jest piękne i jest częścią naszej tradycji, nawet ważnym elementem sztuki ludowej. Ale nie jest to najważniejsza część tych ważnych dni.

Najważniejsza część Triduum Paschalnego to Wigilia Paschalna. To wtedy dokonuje się „przejście” ze śmierci do życia, wtedy głosimy zwycięstwo Boga nad śmiercią, przypominamy Jego działanie w historii Izraela i w naszym życiu. Procesja, która w wielu kościołach została „dołączona” do mszy porannej w niedzielę, jest zakończeniem Wigilii Paschalnej. W trakcie liturgii odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne, czyli nasze przymierze z Bogiem. Chcemy zacząć od nowa, wrócić do Boga. W Olsztynie nocna Wigilia Paschalna połączona z procesją rezurekcyjną odbędzie w kościołach św. Franciszka z Asyżu, Matki Bożej Saletyńskiej i w kościele św. Anny (początek o 21.00.). Zdecydowanie łatwiej jest przeżywać liturgię, która mówi, że Bóg rozjaśnia mroki nocy, gdy na zewnątrz też panuje mrok. Teksty liturgiczne powiedzą nam o mocy Boga, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Skoro Bóg pokonał śmierć, to naprawdę poradzi sobie z trudnymi sytuacjami w naszym życiu, o ile będziemy chcieli zgodzić się na Jego pomoc i Jego scenariusz.

Niech Imię Jego czczą tańcem

Nie ma większego powodu do radości niż to, że życie zwyciężyło śmierć, miłość zwyciężyła nienawiść, a prawda kłamstwo. Zwycięstwo Boga nad śmiercią daje nam nadzieję, bo Jezus powiedział w Ewangelii, że my także zmartwychwstaniemy. Mówił na serio. Na różny sposób możemy świętować – w polską tradycją wpisało się biesiadowanie przy stołach, ale nie musimy objadać się i męczyć cały dzień przy stole. Wtedy święta faktycznie kojarzą się tylko z gotowaniem i jedzeniem i marzeniem, by już było po świętach. Mamy tak mało czasu dla siebie poza świętami.

Jedną z form świętowania zmartwychwstania może być taniec. W Olsztynie już w kolejną niedzielę 23 kwietnia (II niedziela wielkanocna) odbędzie się kolejny Taniec wielkanocny na olsztyńskiej starówce. Szczegóły na stronie http://www.taniecwielkanocny.olsztyn.pl/Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #2224784 | 83.6.*.* 17 kwi 2017 19:38

  o wiele leprze jest podejście do życia wiecznego w wierze machometańskiej bo po śmierci na ziemskim padole idzie do nieba i ma zagwarantowane siedam dziewic ,w wierze katolickiej w niebie będzie miał skrzydla i która wiara jest leprza??

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. taca #2224170 | 83.6.*.* 16 kwi 2017 06:25

  Ale bzdury ! no! ale oni z tego żyją i to dobrze żyją!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Darwin #2224069 | 195.225.*.* 15 kwi 2017 18:37

  Bajeczki dla dzieci

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz