Miłość bez żadnych limitów

2017-08-21 20:58:20(ost. akt: 2017-08-23 08:16:35)
Spotkanie Młodych w Rybakach pokazało, że młodzież cały czas szuka w świecie Jezusa.

Spotkanie Młodych w Rybakach pokazało, że młodzież cały czas szuka w świecie Jezusa.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Miłość Bożą można przecież zmarnować, można odrzucić albo można ją przyjąć i tak wykorzystać, że ta miłość może człowieka unosić - opowiada ks. Radosław Czerwiński, koordynator VI Spotkania Młodych w Rybakach, które odbędzie się 23 września.
- Hasłem VI Spotkania Młodych w Rybakach jest „No limits”.

- W tamtym roku odbyło się spotkanie pod hasłem „Misja Effatha”, czyli otwórz się. Teraz idziemy dalej i mówimy: No limits, czyli bez żadnych limitów i granic. Otwórz się i nie stawiaj żadnych granic miłości Boga. Bo to miłość, która jest łaską. Miłość, która nie stawia żadnych ograniczeń wiekowych czy też osobowych, która nie jest skierowana tylko do wybranej grupy osób, a do każdego. Każdy z nas może marzyłby, by mieć kartę kredytową bez limitu, ale taką kartę może otrzymać od Pana Boga. I takie złote karty będziemy rozdawać.

- Spotkanie skierowane jest głównie do młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Nawet nazwane jest „błogosławieństwem bierzmowanych”.

- Tak, chcemy im pokazać, że doświadczenie Kościoła może być trochę inne. Zaproszeni są wszyscy, przyjadą Ci, którzy chcą. Ważne jest też nastawienie opiekunów młodzieży: jak im przedstawią to spotkanie, czy jako przykry przymus, czy jako początek czegoś nowego. Może po tym spotkaniu młodzież będzie chciała spotykać się przy parafii, pojedzie nad Lednicę. W tym roku wiele autokarów wyjeżdżało z naszej archidiecezji na czuwanie lednickie. To naprawdę sporo. Nie chcemy dublować Lednicy, ale wzorujemy się na najlepszych.

- Każdy z uczestników otrzyma kartę kredytową.

- Tak, w czasie nabożeństwa zostaną rozdane złote karty kredytowe, na których będą też wskazówki z Pisma Świętego mówiące o miłości Pana Boga. Młodzi będą mogli nosić taką kartę w portfelu i przypominać sobie, że u Pana Boga mają ten kredyt miłości bez limitu.
Pan Bóg naprawdę nas rozpieszcza w swej miłości, nie jesteśmy wstanie tego pojąć. Miłość Bożą można przecież zmarnować, można odrzucić albo można ją przyjąć i tak wykorzystać, że ta miłość może człowieka unosić.
Syn marnotrawny też dostał od Ojca bardzo dużo, ale źle to wykorzystał, roztrwonił wszystko. Teraz też wiele osób dostaje od Boga wszystko, ale to źle wykorzystuje. To, co dostają, nie staje się wtedy ich siłą. Wiele osób przed Pan Bogiem się broni, ucieka.
Najpierw trzeba przyjąć, że to, co Pan Bóg proponuje, jest dla nas naprawdę dobre. Tylko czy chcemy to przyjąć?
O miłości Boga będą też świadectwa w czasie spotkania młodych. Osoby, które będą się dzielić swoim życiem, wybrały miłość Boga nie dlatego, że tak trzeba, ale dlatego, że dzięki temu są szczęśliwe.

- Brak miłości jest często największym brakiem, z jakim zmaga się młodzież, nawet gdy o tym nie mówi.

- Czasami nie potrafimy nazwać tego, czego potrzebuje nasze serce. I szukamy tej miłości w różnych rzeczach, w substytutach miłości. Staranie się o życie wieczne jest teraz obciachowe. A któż z nas nie chce wiecznie żyć? Jeśli w tym momencie będę myślał trochę o sobie, to nie jest egoizm. Najważniejsze jest to, bym żył wiecznie, moje zbawienie. Próbujemy zatrzymać czas, szukamy tego w substytutach, chcemy zachować ciało, boimy się starości i śmierci. Z ciała robimy plastik. A Pan Bóg daje nam prawdziwe życie wieczne. Pytanie, czy chcemy żyć wiecznie?

- W programie jest koncert i spotkanie z Hiobem.

- Zespół Muode koty to nowy zespół muzyki chrześcijańskiej, który wystąpił na krakowskim koncercie w I rocznicę Światowych Dni Młodzieży. Grają muzykę hip hop. Z tym zespołem związany jest m.in. wokalista Pax.
Hiob to piosenkarz chrześcijański, który da świadectwo wiary. Wychowany w rodzinie pobożnej, z tradycjami religijnymi, w zwykłej codzienności. Większość z nas z takich właśnie rodzin pochodzi: gdzie religia związana jest z tradycją. Niewielu z nas ma rodziny typowo ateistyczne, mimo że szukamy niezwykłych świadectw celebrytów. Hiob pokazuje nam, że można wybierać Boga w takim zwyczajnym życiu i rodzinie.

- W programie jest też marsz młodych.

- Chcemy zaprosić do tego marszu wspólnoty, które zajmują się młodzieżą.
Ludzie mówią, że nic się nie dzieje dla młodych, ale jak się popatrzy, co dzieje się w diecezji, to każdego dnia jest coś dla młodych. Tylko nie jest to rozreklamowane albo młodzi nie potrafią szukać.
Marsza znane są z Lednicy. Próbujemy się wzorować na najlepszych wzorcach.
W czasie spotkania w Rybakach będą dwa strategiczne miejsca. Pierwsze to „Pole spowiedzi”, gdzie będzie można doświadczyć miłości w banku miłosierdzia.
Drugie to „Pole modlitwy wstawienniczej”, gdzie młodzi będą mogli doświadczyć, czym jest modlitwa. To nie są tylko słowa, gesty, ale ogromna siła, z którą uderzamy do Nieba w pewnych sprawach.
Cały czas będzie też namiot adoracji, gdzie zostały zaproszone siostry zakonne. Zostało wysłanych 38 listów do domów zakonnych z zaproszeniem.
Zapraszamy młodych na spotkanie. W minionym roku było ok. 900-1000 osób.
Zapraszamy także wolontariuszy, którzy chcieliby nam pomóc. Można zgłaszać się na: mlodzi.warmia@wp.pl i pod numerem telefonu: 500 400 996. Mamy też stronę internetową: http://mlodzi.archwarmia.pl

- Zaczęło się sporo dziać w temacie młodzieży….

- Jako Warmińskie Duszpasterstwo Młodzieży działamy bardzo aktywnie. Zaangażowanych jest ok. 30 osób z różnych ruchów i wspólnot, zajmujących się pracą z młodzieżą. W najbliższym czasie zapraszamy 2 września na Czuwanie modlitewne młodych w Gietrzwałdzie. 15 września będzie w Olsztynie Ogólnopolska Konferencja Naukowa poświęcona młodzieży, a już 21 października I Synod Młodych.
Zapraszamy serdecznie.

Rozmawiała Anna Wysocka

ks. Radek Czerwiński Ks. Radosław Czerwiński - Warmiński Duszpasterz Młodzieży, koordynator ŚDM w Panamie, prefekt, katecheta i wychowawca w olsztyńskiej Szkole Katolickiej, doktorant w Instytucie Teologii Moralnej KUL


Źródło: Gazeta Olsztyńska