Młodzieżowa przestrzeń w Kościele

2017-11-20 17:17:18(ost. akt: 2017-11-20 17:23:03)
Synod młodych jest przestrzenią dialogu, gdzie młodzież ma możliwość wyrażania swojej opinii.

Synod młodych jest przestrzenią dialogu, gdzie młodzież ma możliwość wyrażania swojej opinii.

Autor zdjęcia: Adam Chmielewski

W Archidiecezji Warmińskiej ruszył I Warmiński Synod Młodych. Czy jest to szansa na dotarcie do młodych? Czego we wspólnocie wierzących szukają młodzi ludzie? Rozmawiamy z ks. Radosławem Czerwińskim, Warmińskim Duszpasterzem Młodzieży i jednym z organizatorów synodu młodych.
- W opinii młodzieży czasami krąży zdanie, że „Kościół nie ma nic do zaoferowania młodym”. Patrząc na ławki w kościele faktycznie dostrzega się, że większość to osoby starsze. Co zatem Kościół robi, by przekonać młodzież do wiary?

- Francuski pisarz doby romantyzmu Viktor Hugo napisał kiedyś, że „nic nie tworzy przyszłości tak jak marzenia”. Wśród członków Warmińskiego Duszpasterstwa Młodzieży często sobie powtarzamy, że naszym marzeniem jest Kościół, w którym młodzi znajdują swoje miejsce. Za młodymi idzie dynamizm i radość, które tak często podkreśla papież Franciszek, wskazując, że bardzo świat tego potrzebuje. Młodzież niestety często nie odkrywa skarbu, jaki tkwi w żywej wspólnocie Kościoła. I może dlatego tak łatwo ucieka choćby ze Mszy Świętej. Nie czują się Kościołem, a to z kolei skutkuje tym, że nie chcą brać na swoje barki konsekwencji wyboru bycia katolikiem. Sam papież widzi potrzebę podjęcia refleksji nad obecnością młodych we wspólnocie wierzących, ich wiarą i powołaniem, dlatego zwołał Synod Biskupów, który rozpocznie się w Rzymie pod koniec 2018 roku. Wiedząc, że młodzież szybko się zmienia, postanowiliśmy w naszej Archidiecezji Warmińskiej już teraz podjąć dyskusję nad kwestią wiary wśród młodych. Tak właśnie zrodził się nowatorski pomysł zwołania I Warmińskiego Synodu Młodych. Dzięki życzliwości księdza arcybiskupa i profesorów z Wydziału Teologii UWM w Olsztynie mogliśmy rozpocząć pierwszą sesję.

- Synod brzmi bardzo poważnie i tajemniczo. Czym zatem jest synod młodych?

- I Warmiński Synod Młodych faktycznie brzmi dumnie, ale to też dlatego, że zajmujemy się sprawą niezwykle dla nas ważną. I z całą inicjatywą wiążemy ogromne nadzieje. A synod zajmuje się tym, czym Kościół zajmuje się od wielu wieków: ewangelizacją. Zwyczajnie chcemy pokazać, że i dzisiaj Kościół daje wiele możliwości współczesnemu młodemu człowiekowi. Uczestnicy synodu biorą udział w wykładach i dyskusji o katechezie, bierzmowaniu, rodzinie, społeczeństwu i parafii. Poznają Pismo Święte i dokumenty nauczania Kościoła, poszukują odpowiedzi na pytania, jak młody człowiek ma iść przez życie z Bogiem. Wyciągają wnioski, co zrobić, by nie zmieniając nauki Chrystusa, młodzież zechciała prowadzić życie rodzinne, społeczne, kościelne w duchu Ewangelii.

- To bardzo ambitne zadania, a co uważa ksiądz za obecnie najważniejsze w duszpasterstwie młodzieży?

- To dobre pytanie, chociaż wiadomo, że aby osiągnąć choćby najmniejszy sukces musimy wyznaczać jasne i określone cele. Obecnie naszym priorytetem jest zainicjowanie spotkań, gdzie młodzi nie tylko posłuchają o Kościele, ale sami doświadczą tego, że są Kościołem. Przecież to właśnie oni są naszą przyszłością i to od nich zależy, jak Kościół będzie wyglądał, i jak będą postrzegali go inni. Za czasów Jezusa w świątyni jerozolimskiej było specjalne miejsce zwane „dziedzińcem pogan”. W tym właśnie miejscu Jezus podejmował dialog z różnymi grupami społecznymi, tutaj nauczał i tłumaczył, jak należy żyć pobożnie. Do tej przestrzeni dostęp mieli wszyscy wierzący i niewierzący. Młodzi również dzisiaj potrzebują, takiego symbolicznego „dziedzińca”, gdzie będą mogli swobodnie i otwarcie porozmawiać o wierze. To zaskakujące, że młodzi twierdzą, iż tak często czują się niewysłuchani. Kiedy chcą się wypowiedzieć najczęściej słyszą: „A co ty dziecko możesz wiedzieć?”. A tymczasem okazuje się, że mają wiele ciekawy uwag i refleksji. Każda sesja synodalna kończy się opracowaniem dokumentu, który w przyszłości ma posłużyć księżom, katechetom i animatorom pracującym z młodymi w ich ewangelizacji. Im bardziej zrozumiemy świat młodych, tym lepiej będziemy wiedzieli, jak im pokazać prawdziwy obraz Boga i Kościoła. Wszystko w myśl zasady św. ks. Jana Bosko: „Jeżeli wy kochacie to, co kocha młodzież, to młodzież będzie kochać to, co wy kochacie”.

- A wracając do tematu synodu – kto może uczestniczyć w obradach?

- Zaproszenie wysłaliśmy do wszystkich proboszczów naszej diecezji, aby wskazali jednego przedstawiciela swojej parafii w wieku od 15 do 30 roku życia. Zaznaczyliśmy, aby kandydat był otwarty na dialog o Kościele, ale najlepiej, by nie był mocno zaangażowany w życie wspólnoty parafialnej. Chodzi nam o jak najbardziej obiektywne spojrzenie na podejmowane tematy. Zaprosiliśmy również członków wspólnot młodzieżowych, a na Warmii jest ich całkiem sporo np. ZHR, Oaza, KSM, OdNowa Młodzi, ministranci i lektorzy. Widząc, jak wiele dobrego zrobiły obrady pierwszej sesji, postanowiliśmy zaprosić wszystkich chętnych do współpracy i podjęcia refleksji o wierze. Każdy kto chciałby stać się uczestnikiem Synodu jest proszony o zarejestrowanie na stronie: http://synodmlodych.pl/ - na tej stronie zamieszczone są wszelkie informacje organizacyjne. Następne spotkanie odbędzie się już 9 grudnia (sobota) w budynku Wydziału Teologii na ul. Hozjusza 15 w Olsztynie. Początek spotkania o godzinie 10:30. A jeżeli ktoś nie może być obecny, to niech szuka informacji o działalności duszpasterstwa młodzieży na stronie: http://mlodzi.archwarmia.pl/ - w imieniu wszystkich organizatorów serdecznie zapraszam! Jutro to dziś, zatem liczymy na Waszą obecność!Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. młodzi ale nie pogięci #2381557 | 83.9.*.* 24 lis 2017 05:03

    No ciekawe , czy ta młodzież da się otumanić ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz