Pracować razem nad relacją małżeńską

2018-02-18 14:08:05(ost. akt: 2018-02-18 14:50:52)
W czasie Tygodnia Małżeńskiego uczestnicy mogli przeżyć romantyczną randkę

W czasie Tygodnia Małżeńskiego uczestnicy mogli przeżyć romantyczną randkę

Autor zdjęcia: Materiały organizatorów

Warsztaty i prelekcje, kino, tango, romantyczna kolacja, sesja zdjęciowa i wspólna modlitwa – kilkadziesiąt małżeństw uczestniczyło w pierwszej edycji Tygodnia Małżeńskiego w Olsztynie, który odbył się w dniach 7-13 lutego
Na początku była niepewność, jaki będzie odzew, czy w ogóle będą chętni, a okazało się, że jest zapotrzebowanie na takie inicjatywy, a na niektóre spotkania chętnych było więcej niż miejsc – opowiada Iwona Dziak z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, jedna z organizatorek.
Pierwsza edycja Tygodnia Małżeńskiego w Olsztynie pokazała, że troszczyć się o relację małżeńską trzeba i to na wielu płaszczyznach: zarówno duchowej, ale także psychologicznej, fizycznej, Małżonkowie przeżywali romantyczną kolacje, pracowali na warsztatach psychologicznych, tańczyli tango, zmagali się z „bigosem” komunikacyjnym, przeżywali randkę w kinie, odkrywali piękno wspólnych fotografii i odnawiali przysięgę małżeńską. Na każde spotkanie były odrębne zapisy. Organizatorzy zostawiali możliwość wyboru, a tygodniowy program był bardzo intensywny. W małżeństwie zwłaszcza, jak są małe dzieci, ciężko jest z czasem wolnym wieczorami – były więc pary, które wybierały jedno, dwa spotkania. Współcześnie żyjemy intensywnie, jesteśmy zapracowani, mamy bardzo mało czasu dla siebie – a troska o relację jest podstawą szczęśliwego małżeństwa.

Tydzień Małżeństwa rozpoczął się 7 lutego uroczystą Mszą Świętą w parafii pw. św. Mateusza w Olsztynie. Eucharystię w intencji małżeństw sprawował ks. dr Michał Tunkiewicz.Swoim świadectwem trwania w małżeństwie podzielili się Ewa i Grzegorz Chmielewscy, którzy w tym roku przeżywali 25. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. To właśnie parafia pw. św. Mateusza na osiedlu Generałów przyjęła uczestników pierwszej edycji Tygodnia Małżeńskiego. Osiedle Generałów i sąsiednie Jaroty zamieszkuje wiele młodych małżeństw.
Małżonkowie zostali zaproszeni na sesję fotograficzną oraz na zajęcia taneczne z tanga. Na warsztatach ,,Psychologia miłości: o namiętności, intymności i zaangażowaniu” małżonkowie zastanawiali się, w jakie fazie jest ich związek, w jakiej kondycji są kluczowe kompetencje miłości. W kinie studyjnym Awangarda 2 na małżonków czekał niezwykły film „Przez śmiech do lepszego małżeństwa”.

Tydzień Małżeństwa w Olsztynie


W romantycznej randce małżeńskiej, która odbyła się w Centrum Świętego Jakuba, uczestniczyło szesnaście par. Randka prowadzona przez Annę i Marka Rokitów, zachęcała do przywołania w sobie wspomnień z pierwszej randki, z początków swojego związku oraz najpiękniejszych chwil swojego życia. Całość została okraszona lampką czerwonego wina oraz dobrą muzyką graną na żywo. W niedzielę w parafii św. Mateusza odbyło się odnowienie przysięgi małżeńskiej. Czym było gotowanie „bigosu małżeńskiego” zaproponowane przez Joannę i Norberta Dawidczyków? Kwaśną kapustkę, czyli ocenę rozmówcy, filtrowanie wypowiedzi, brak słuchania, domyślanie się - dosładzano kapustą słodką, czyli zrozumieniem drugiej osoby, parafrazą, aktywnym słuchaniem. Kiełbaska i grzyby jako doprawiacze smaku to komplementy i dzielenie się tym, co przeżywamy. W ten żartobliwy sposób zmagano się z warsztatem komunikacji małżeńskiej. Wydarzenia we wtorek 13 lutego zakończyła wspólna, małżeńska adoracja Najświętszego Sakramentu jako „Randka z Jezusem- Już planujemy kolejne edycje Tygodnia Małżeńskiego – dopowiada Iwona Dziak.

Organizatorami wydarzenia byli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” - Oddział w Olsztynie oraz wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warmińskiej.

AW


Źródło: Gazeta Olsztyńska