Trzy dni, które zmieniają wszystko

2018-03-28 15:47:48(ost. akt: 2018-03-28 15:52:44)
Szczytem całego roku liturgicznego jest Triduum Paschalne. Święty czas przepełniony tajemnicą życia, śmierci i Zmartwychwstania.

Szczytem całego roku liturgicznego jest Triduum Paschalne. Święty czas przepełniony tajemnicą życia, śmierci i Zmartwychwstania.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Jutro rozpoczniemy Święte Triduum Paschalne, najważniejsze i najbogatsze pod kątem treści święto w liturgii Kościoła, nazywane szczytem całego roku liturgicznego.
To największe święto dla każdego chrześcijanina – zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Przed nami trzy święte dni Paschy, które są dniami wyłączonymi z całego roku, dniami wyjątkowymi, oddzielonymi od codzienności, a poświęconymi przeżywaniu tajemnicy „przejścia” Jezusa Chrystusa. Stanowią one jeden ciąg liturgiczny. Niektórzy są przekonani, że te trzy dni są przygotowaniem do Świąt Wielkanocnych, które ich zdaniem rozpoczynają się w Niedzielę Wielkanocną rano. Dlatego też Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę poświęcają na przygotowanie, sprzątanie, pieczenie, zakupy, by dopiero w niedzielę rano po procesji przystąpić do świętowania. Tymczasem w niedzielę Święto zbliża się ku końcowi. Przygotowanie do Świąt paschalnych trwa 40 dni, a nie trzy. Triduum rozpoczęte w czwartek wieczorem kończą nieszpory (modlitwa wieczorna) Niedzieli Zmartwychwstania. O jedności poszczególnych celebracji świadczy to, że czwartkowa i piątkowa liturgia nie kończą się błogosławieństwem. Liturgia rozpoczyna się w Wielki Czwartek, a zakończenie i błogosławieństwo ma miejsce dopiero po Wigilii Paschalnej wraz z uroczystym: „Idźcie w pokoju Chrystusa. Alleluja, alleluja!” (jeżeli rezurekcja jest w nocy, zamiast tego udziela się błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na jej zakończenie).

Przez trzy dni, nawet po opuszczenia kościoła w czwartek czy piątek i powrocie do obowiązków trwamy w tym, czego dokonuje w tym czasie Chrystus – w Jego zatrzymaniu i więzieniu, biczowaniu skazaniu na śmierć, okrutnej śmierci, pustce po pogrzebie i zmartwychwstaniu. Nasze kościoły w ciągu dnia w czasie tych trzech dni często są otwarte, trwa adoracja Najświętszego Sakramentu – jesteśmy zaproszeni do refleksji, modlitwy, zatrzymania się na chwilę.

Każdy dzień ma inne przesłanie: Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii, potem pełnej trwogi modlitwy w Ogrójcu, zdradą Judasza, pojmowaniem i uwięzieniem Jezusa. Wielki Piątek to dzień procesu Jezusa, zakończony wyrokiem śmierci, drogą na Golgotę, śmiercią i złożeniem ciała w grobie. Wielka Sobota to dzień przeraźliwej pustki po śmierci Mistrza i zstąpienia Jezusa do Otchłani. Wigilia Paschalna (należąca już liturgicznie do niedzieli) to świętowanie działania Boga w historii Izraela i naszej osobistej oraz radość Zmartwychwstania.

Pascha oznacza przejście z niewoli do wolności, ze śmierci do życia, z sytuacji złej do dobrej, ale zawsze w wielkim trudzie i cierpieniu. Pascha Chrystusa jest naszą paschą i paschą całego Kościoła. Pascha daje nam nadzieję, że z każdej trudnej sytuacji może nas wyprowadzić Chrystus.

AW


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. SŁOWIANIN #2473200 | 83.9.*.* 29 mar 2018 05:22

    Wcale mnie to nie obchodzi , to jest tylko katolickie , a nam nic do tego , to nie nasza bajka . POKŁONIMY SIĘ SŁOŃCU .

    odpowiedz na ten komentarz

  2. beba #2473197 | 84.129.*.* 29 mar 2018 04:43

    Na ktorej stronie Biblii jest napisane o sakramencie kaplanstwa?Oszusci!

    odpowiedz na ten komentarz