Tydzień Małżeństwa w Olsztynie [PROGRAM]

2019-01-24 13:50:22(ost. akt: 2019-01-24 14:43:39)

Autor zdjęcia: Pixabay

Po raz drugi w Olsztynie, w dniach 7-14 lutego, odbędzie się Tydzień Małżeństwa. To międzynarodowa inicjatywa, która odbywa się na świecie od 23 lat. Jej celem jest promowanie instytucji małżeństwa i wspieranie małżonków w podjętej drodze.
Olsztyn do inicjatywy dołączył rok temu. I, jak zapewnia Iwona Dziak z Fundacji Aktywnej Rodziny, od razu odnotowano sukces.

— Rok temu Tydzień Małżeństwa w Olsztynie cieszył się dużym zainteresowaniem, które wręcz przekroczyło nasze oczekiwania — mówi nam organizatorka. I dodaje: — Nauczeni doświadczeniem, w tej edycji zwiększyliśmy liczbę miejsc na wydarzenia.

Organizatorzy chcą, by relacje olsztyńskich małżonków zostały wzmocnione. Służyć temu ma szeroki zakres pomocy i psychoedukacji oferowanych uczestnikom warsztatów i spotkań. Zajęci codziennością zapominamy, że małżeństwo to nie tylko wspólne posiłki i zakupy. I dlatego w czasie Tygodnia Małżeństw odbędzie się kilka... randek. Wśród nich także ta z Jezusem.
Spotkaniem, na które warto zwrócić uwagę, jest wykład pt. „Szczęście w małżeństwie i rodzinie” prowadzony przez Jacka Pulikowskiego, który na co dzień jest wykładowcą akademickim, a prywatnie — szczęśliwym mężem i ojcem.
Co poza tym? Tydzień Małżeństw to także szansa na nieco rozrywki. Jedno ze spotkań odbędzie się w kinie, w czasie innego będzie można poćwiczyć kroki rumby, a podsumowaniem ma być zabawa taneczna „Przeżyjmy nasze wesele jeszcze raz”, która potrwa do białego rana.

— Dzięki temu, że udało nam się nawiązać współpracę z innymi wspólnotami zajmującymi się małżeństwem, na przykład Spotkaniem Małżeńskim czy Domowym Kościołem, harmonogram naszych spotkań rozszerza się o kolejne miasta. Tym razem poza Olsztynem w akcję włączyło się Dobre Miasto i Mrągowo — mówi Iwona Dziak.

Tydzień Małżeństw jest skierowany do wszystkich małżonków, także tych, którzy zdecydowali się na ślub cywilny. — Chcemy obalić stereotyp o małżeństwie: to nie jest tylko trudna, wymagająca droga, ale też nadająca życiu sens — zauważa Iwona Dziak.

Zdaniem organizatorki Tygodnia Małżeństw, współcześni małżonkowie mają w sobie mniej gotowości do tego, by — w razie trudności — walczyć o związek. — Osoby wierzące mogą szukać pomocy w modlitwie. Natomiast czy wierzymy, czy też nie, powinniśmy pamiętać, że kluczowe jest przepraszanie i wybaczanie.. Tak, jak czytamy w Biblii, słońce nie powinno zachodzić nad naszym gniewem. Dobrze też wyzbyć się egoizmu i myśleć w pierwszej kolejności o tym, co możemy zrobić dla swojego męża czy żony — mówi Iwona Dziak. I dodaje: — Dzisiaj związki małżeńskie są później zawierane, ludzie się wahają, przewidują, że związek może zakończyć się rozwodem. Chcemy więc pokazać, że nie ma związków idealnych, ale w długotrwałych relacjach jest siła.

Trudności mogą się pojawić wtedy, kiedy stajemy się rodzicami. Jak nie zapomnieć wówczas o relacji małżeńskiej? — Ważna jest świadomość, że najważniejszy jest Bóg, później mąż i żona, potem długo, długo nic, i dzieci — zauważa Iwona Dziak. — Jeśli małżonkowie nie są szczęśliwi ze sobą, to trudno im być dobrymi rodzicami. Warto też mieć świadomość, że jeśli chcemy, by nasze dzieci w przyszłości tworzyły dobre związki, to musimy im dawać dobry przykład, a nie jedynie rady. Pamiętajmy, że małżeństwo to projekt długofalowy, nawet kiedy dzieci już dorosną.

Zapisy na stronie: www.far.olsztyn.pl

Daria Bruszewska-Przytuła

Obrazek w tresci

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sz #2669481 | 195.136.*.* 25 sty 2019 13:24

  Ważna jest świadomość, że najważniejszy jest Bóg, później mąż i żona, potem długo, długo nic, i dzieci — zauważa Iwona Dziak haha nie dzieki!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Nick #2669253 | 37.201.*.* 24 sty 2019 23:10

   Instytucja malzenska jest juz dawno Out. Dzieki tym wszystkim rzadom krajow ktore zezwolily ze nawet " pieski" moga zawrzec zwiazek malzenski.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Zwolenniczka PO-ko #2669123 | 83.6.*.* 24 sty 2019 20:08

   To pewnie ta z Madery z Ryśkiem od 6-ciu Króli" się nie pojawi bo zajęci będa rozbijaniem swoich rodzin. Lewactwo pewnie na taką akcję dostaje apopleksji

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  3. tata Alanka #2668984 | 80.55.*.* 24 sty 2019 16:15

   Kto idzie na "randkę z Jezusem"?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  4. AAlleluja #2668971 | 5.173.*.* 24 sty 2019 16:00

   Jak dobrze że kilkadziesiąt lat temu państwo wyrugowalo kościół katolicki z części życia państwowego i mamy świeckie rozwody.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz