Męka Chrystusa na ekranie

2019-04-07 10:40:00(ost. akt: 2019-04-06 23:25:38)

Autor zdjęcia: Pixabay

Jakiś czas temu w Bartoszycach można było spotkać młodego mężczyznę dźwigającego ogromny krzyż. W ślad za nim podążała kamera. Okazało się, że sceny z tego nagrania mają być wykorzystane do promocji przygotowywanego Misterium Męki Pańskiej. Zanim jednak będziemy mogli obejrzeć uliczne przedstawienia Drogi Krzyżowej, warto przypomnieć jej filmowe realizacje.
O męce i śmierci Jezusa powstało wiele filmów. Twórcy sięgali po najróżniejsze sposoby na przedstawienie ostatnich ziemskich dni Chrystusa. Część z nich zapamiętanych zostało jako niezwykle kontrowersyjne. Tak było choćby z „Pasją” w reżyserii Mela Gibsona. Przygotowaliśmy zestawienie kilku filmów, które mogą być okazją, by przypomnieć sobie drogę, jaką pokonał Jezus, zanim zawisł na krzyżu.

1. „Spotkanie z Jezusem” (2000). Film zrealizowany dzięki połączonym siłom specjalistom od różnych rodzajów efektów specjalnych i animacji. Technika kukiełkowa stosowana jest do przedstawienia wydarzeń dziejących się w czasie teraźniejszym, a rysunkowa — w retrospekcjach. To opowieść o losach dwunastoletniej Tamar i jej ojca, faryzeusza Jaira, na drodze których staje Jezus. Dziewczynka natychmiast ulega fascynacji niesamowitym cieślą, ale jej ojciec jest nieufny. Kiedy zdaje sobie sprawę z tego, że Jezus może uzdrowić jego chorą córkę, Jair postanawia zwrócić się o pomoc. „Spotkanie z Jezusem” to opowieść nie tylko o najważniejszych wydarzeniach z życia Jezusa, ale także o konflikcie między wiarą i władzą.

2. „Pasja” (2004). Film w reżyserii Mela Gibsona wywołał mnóstwo sprzeciwów na długo zanim został pokazany w kinach. Wśród katolików pojawiały się obawy dotyczące ewentualnego bluźnierstwa, a Żydzi zarzucali Gibsonowi antysemityzm. Reżyser pokazuje mękę Chrystusa w sposób nie tyle symboliczny, ile naturalistyczny. Kiedy na plecy Jezusa spada bat, Jego ciało zostaje rozerwane. Nie ma tu miejsca na abstrakcję.

3. „Jezus” (1999), Roger Young nie tylko zdecydował się na uwspółcześnienie historii Chrystusa, ale i na pokazanie ludzkiego oblicza Syna Bożego. Widzimy więc Jezusa, który płacze po śmierci swojego ziemskiego ojca, widzimy Go także, kiedy tańczy na weselu w Kanie Galilejskiej i kiedy się złości. Choć twórcy odchodzą czasem kilka kroków od ewangelicznego przekazu, wydają się robić to po to, by podkreślić uniwersalizm przeżyć Chrystusa.

4. „Maria, matka Jezusa” (1999). To film, w którym Jezus (Christian Bale) odgrywa rolę... drugoplanową. Jego historia opowiedziana jest bowiem z punktu widzenia Marii. Jako troskliwa matka towarzyszy Chrystusowi przez całe życie. Widzimy też, jak Jej postawa wpływa na życie Jezusa, który z matczynych ust słyszy historie pełne mądrości i obserwuje, jak Maryja radzi sobie z przeciwnościami losu. Film bazuje nie tylko na Ewangelii, ale także na apokryfach, co widać szczególnie w scenach dzieciństwa Jezusa.

Daria Bruszewska-Przytuła

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anna Weichhaus #3069045 | 176.67.*.* 18 cze 2021 15:46

  Wszystkie podziękowania dla dr Ibebho za promocję, którą otrzymałem z mojego biura, jeśli masz jakikolwiek problem Skontaktuj się z nim, aby mógł ci pomóc e-mail: dribebhoherbaltemple@gmail.com lub Whatapp: +2349134797469 (1) Jeśli chcesz, żeby twój ex wrócił (2) jeśli nadal masz złe sny. (3) Chcesz awansować w swoim biurze. (4) Jeśli chcesz mieć własne dziecko. (5) preparaty ziołowe (6) Chcesz być bogaty. (7) Chcesz związać swojego męża/żonę ze sobą na zawsze. (8) Jeśli potrzebujesz pomocy finansowej. (9) Pozwól ludziom słuchać twoich słów i robić to, co chcą. (10) Rozwiązanie sprawy ETC Wszystkie usługi są gwarantowane w 100% i pojawiają się w ciągu 24-48 godzin.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Danila #2764623 | 207.189.*.* 20 lip 2019 04:50

  To świadectwo, które powiem każdemu, aby usłyszał. Byłem żonaty od czterech lat i piątego roku mojego małżeństwa, inna kobieta miała zaklęcie, aby zabrać mojego kochanka ode mnie, a mój mąż zostawił mnie i dzieci, a my cierpieli przez 2 lata, dopóki nie miałem na myśli stanowiska, na którym to mężczyzna Dr.WEALTHY pomógł komuś i postanowiłem dać mu próbę pomocy w zabraniu mojego kochanego Męża do domu i uwierz mi, po prostu wysyłam mu swoje zdjęcie i mojemu mężowi, a po 48 godzinach, jak mi powiedział, widziałem do domu wjechał samochód i oto był mój mąż, a on przyjechał do mnie i do dzieci i dlatego cieszę się, że każdy z was jest podobny do tego mężczyzny i ma swojego kochanka z powrotem do siebie. Email: wealthylovespell@gmail.com możesz również skontaktować się z nim lub whatsApp go onthis +2348105150446 dziękuję bardzo

  odpowiedz na ten komentarz

 3. tapeta #2720333 | 93.157.*.* 21 kwi 2019 13:17

  Koleżanka z pracy namówiła mnie do założenia konta na datezone.com. Reklamują się jako największy portal randkowy w Polsce. Nieśmiało, w dzień zmartwychwstania zrobiłam podkuszona konto. Tego się nie da opowiedzieć. Powinno się zgłaszać wikarego prosto do biskupa czy pierwsze do proboszcza?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. GDT #2718096 | 83.28.*.* 17 kwi 2019 05:04

  CYRK !

  odpowiedz na ten komentarz