Wielkanoc to nie koniec

2019-04-27 23:58:53(ost. akt: 2019-04-27 23:59:56)
Olsztynianie wezmą udział w Tańcu Wielkanocnym po raz siódmy. Początek w niedzielę o godz. 13.30 na starówce

Olsztynianie wezmą udział w Tańcu Wielkanocnym po raz siódmy. Początek w niedzielę o godz. 13.30 na starówce

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Choć niedziela paschalna jest szczególnym dniem w roku liturgicznym, jest ona nie tylko końcem, ale też początkiem — rozpoczyna 50-dniowy okres wielkanocny, który trwa aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po tym czasie.
Niedziela Miłosierdzia Bożego
Święto obchodzone w drugą niedzielę wielkanocną ma swoje źródło w objawieniach mistycznych św. siostry Faustyny Kowalskiej, która w swoim „Dzienniczku” odnotowała, że ustanowienia tego święta żądał sam Jezus Chrystus. — Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. (...) W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski — mówił Jezus św. Faustynie.
Orędownikiem kultu Miłosierdzia Bożego był Jan Paweł II, który podczas kanonizacji św. Faustyny w 2000 roku ogłosił drugą niedzielę wielkanocną Świętem Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła.
W tym roku z okazji Niedzieli Miłosierdzia biskupi przygotowali list zatytułowany „Wolontariat w służbie miłosierdzia”. Napisali w nim: „Wolontariat to wiara, która wyraża się przez miłość, ale to też miłość, która staje się wiarą. Pragniemy, aby dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu w czyny miłosierdzia, przemieniało się otoczenie każdego człowieka – w parafii, w szkole, w miejscu pracy i wypoczynku”.
Przy okazji warto przypomnieć, że w tym roku druga niedziela wielkanocna jest jednocześnie ostatnią w kwietniu, a to czas szczególnych modlitw za kierowców. Hasłem tegorocznej Niedzieli Modlitw za Kierowców są słowa „W mocy Ducha z Miłością na każdej drodze”.

Taniec Wielkanocny
Na pomysł uczczenia Boga ulicznym tańcem wpadli przedstawiciele protestanckiego Ruchu UpToFaith. W niedzielę 28 kwietnia o godzinie 13.30 na olsztyńskiej starówce zbiorą się ludzie, którzy tanecznym krokiem podziękują za Zmartwychwstanie Jezusa. Będzie to siódma edycja tego wydarzenia w Olsztynie. Za jego organizację odpowiadają olsztyńscy wodzireje, którzy współpracują m.in. z Warmińskim Duszpasterstwem Młodzieży.
— Układ jest bardzo prosty, więc każdy, kto pojawi się w niedzielę na olsztyńskiej starówce, zdoła się nauczyć kroków — zapewnia Szymon Puławski. I dodaje: — Przez taniec chcemy się dzielić naszą radością i nią zarażać. Udowodnijmy, że chrześcijaństwo jest religią radości!
Jeśli ktoś nie miał możliwości uczestniczyć w spotkaniach przygotowujących do niedzielnego występu, kroki do układu znajdzie na profilu facebookowym „Taniec Wielkanocny Olsztyn”.

Droga Światła
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej już dawno wpisało się w naszą tradycję i nawet małe dziecko wie, że w każdy piątek w Wielkim Poście należy pójść do kościoła, by wziąć w nim udział. Dużo mniej popularna jest Droga Światła — nabożeństwo, które pochodzi z Włoch. Inspiracją do jego powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła). Od 1988 roku nabożeństwo powoli zyskiwało na znaczeniu, aż w końcu, w 2002 roku, zostało oficjalnie zatwierdzone przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Droga Światła liczy, tak jak Droga Krzyżowa, czternaście stacji. W czasie nabożeństwa rozważa się wydarzenia, które zostały odnotowane w Nowym Testamencie, a które dotyczą czasu po śmierci Jezusa. I tak np. pierwsza stacja to wspomnienie powstania Jezusa z martwych, druga — przybycie apostołów do pustego grobu, trzecia — objawienie się Jezusa Marii Magdalenie itd.
Jak przypomina ksiądz Piotr Dernowski, duszpasterz akademicki z parafii św. Franciszka z Asyżu, rozważanie Drogi Światła pozwala na doświadczenie radości płynącej ze spotkania ze Zmartwychwstałym Jezusem. Warto śledzić profil facebookowy Olsztyńskiego Duszpasterstwa Akademickiego, ponieważ w czasie Tygodnia Biblijnego (5-11 maja) na pewno odbędzie się w kortowskim kościele nabożeństwo Drogi Światła.

Niedziela Dobrego Pasterza
19 maja to czwarta niedziela wielkanocna, czyli dzień szczególnej modlitwy o powołania. W czasie mszy czytany jest fragment Ewangelii Jana, w której Jezus nazywa siebie Dobrym Pasterzem. „Pan nadal dziś powołuje do pójścia za Nim. Nie wolno nam czekać, aż będziemy doskonali, żeby odpowiedzieć naszym wielkodusznym „oto jestem”, ani też przerażać się naszymi ograniczeniami i grzechami, ale musimy przyjąć z otwartym sercem głos Pana” — napisał w orędziu przygotowanym na Światowy Dzień Modlitw o Powołania w 2018 roku papież Franciszek.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OLSZTYNIAK #2726094 | 88.156.*.* 3 maj 2019 19:45

  zydowska komuna chołota nierobow i pasorzytow POSŁUSZNYCH POZYTECZNYCH PACHOŁKOW MOSKWY A TERAZ UNJI EUROPEJSKIEJ , NIE DAŁA RADY ZLIKWIDOWAC POLSKICH , POLAKOW OBYCZAJOW TRADYCJI

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Duszpasterstwo Akademickie #2724051 | 31.172.*.* 28 kwi 2019 15:04

  wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym -zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-cz y-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z8 82hme

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Stary #2724039 | 88.156.*.* 28 kwi 2019 14:35

  Ten diabeł to jakieś biedne dziecko szkoda go.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Diabeł #2723998 | 94.254.*.* 28 kwi 2019 12:07

  Debilizm katolików nie ma sobie równych .. Jarmark i błazenada jaką robią sięgnęła dna Pośmiewisko , banda pojebów

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)