Te ogrody rosną na chwałę

2019-05-21 15:45:46(ost. akt: 2019-05-23 15:48:28)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Najpierw zimni ogrodnicy, potem tzw. zimna Zośka. W mijającym tygodniu Kościół wspominał świętych Pankracego, Serwacego i Bonifacego oraz świętą Zofię. To świetny pretekst, by sprawdzić, co słychać w ogrodach biblijnych. Jeden z nich mieści się w Lidzbarku Warmińskim.
Ogrody biblijne to miejsca, w których sadzi się rośliny znane z opisów zawartych w Piśmie Świętym. Takie miejsca pełnią funkcje nie tylko rekreacyjne, ale i dydaktyczne, ponieważ dzięki roślinności i scenerii przybliżają znane z Biblii wydarzenia.

Takie ogrody powstają od kilku dekad na całym świecie, ale w Polsce jest ich zaledwie kilka. Jeden z nich, oddany do użytku wiernych rok temu, znajduje się w Lidzbarku Warmińskim przy parafii św. Andrzeja Boboli. O symbolice ogrodu w kontekście religijnym mówił w czasie jego poświęcenia arcybiskup Józef Górzyński: – Czym jest ogród? Jest efektem współpracy człowieka z Bogiem. Jeśli Pan Bóg daje wzrost, a człowiek nic nie zrobi, w ogródku wyrosną chwasty i chaszcze. Nie ma więc ogrodu bez zaangażowania się człowieka. Ale z kolei człowiek może nie wiem jak się natrudzić, jeśli Pan Bóg nie da wzrostu, to ten trud nie wyda żadnego owocu. Jeśli życie chrześcijańskie polega na tym, żeby była współpraca człowieka z Bogiem, to nie ma na to lepszej metafory niż ogród.

Z opisu zamieszczonego na stronie internetowej parafii dowiadujemy się nie tylko o unikalności ogrodu w Lidzbartku (to jedyne tego typu miejsce na północ od Warszawy), ale także o tym, jakie zasady przyświecały jego projektantom.

Najstarszy ogród biblijny powstał w
1957 roku przy kościele prezbiteriańskim w Ojai w Kalifornii w USA

W Polsce ogrody biblijne znajdziemy w Proszowicach, Myczkowcach, Chorzowie, Muszynie, Puławach i Lidzbarku Warmińskim
Lidzbarski ogród biblijny podzielony jest na dwie części, które symbolicznie oddają podział na Stary i Nowy Testament. Uważny obserwator dostrzeże tu nawiązania do dwunastu biblijnych scen. Niewielkie budowle i elementy tzw. małej architektury mają symbolizować m.in. wieżę Babel (symbol ludzkiej pychy i braku porozumienia) czy tablice z przykazaniami, które Mojżesz otrzymał od Boga na Górze Synaj. Co ciekawe, na przykościelnym terenie znalazło się też miejsce dla „Chińczyka biblijnego”, czyli gry dla dzieci, młodzieży i dorosłych, której celem jest dotarcie do nieba.

W ogrodzie przy parafii św. Andrzeja Boboli posadzono 1000 roślin. Te, które znamy z Pisma Świętego, zostały oznaczone w specjalny sposób. Znajduje się przy nich tabliczka informacyjna z ich nazwą w języku polskim i łacińskim oraz odpowiednim cytatem biblijnym.

Daria Bruszewska-PrzytułaKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #2737964 | 141.0.*.* 26 maj 2019 22:09

    Weźcie się w tej gazecie do roboty!!! Od kilku dni jakaś dziwka robi sobie z gazety tablicę ogłoszeń seksualnych a wy nie reagujecie. Ale niech tylko ktoś napisze "źle" o Ukraińcach, to od razu wpisy znikają. Popiszcie się teraz szybkością .

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz