300-LECIE ORGANÓW ŚWIĘTOLIPSKICH

2021-06-02 10:04:04(ost. akt: 2021-06-02 10:03:54)   Artykuł sponsorowany
Święta Lipka to miejscowość, która słynie z malowniczo położonego Sanktuarium poświęconego Matce Bożej, czczonej tutaj jako Matka Jedności Chrześcijan. W bazylice znajdują się znakomite, najbardziej popularne i rozpoznawalne w Polsce organy. Są one ubogacone ruchomymi elementami i figurami o łącznej liczbie – 12, co wyróżnia ten instrument pośród innych tego typu w Europie i na świecie. W tym roku mija dokładnie 300 lat od ukończenia budowy świętolipskich organów przez Jana Josuego Mosengela w 1721.
Oprócz pięknego brzmienia świętolipskich organów, prospekt organowy przedstawia biblijną scenę Zwiastowania. Archanioł Gabriel na prawej wieży zwiastuje Maryi, że porodzi Jezusa, który będzie Synem Boga. Na lewej wieży Maryja skłonem głowy zgadza się na wszystkie słowa wypowiedziane przez Archanioła. Dodatkowo prospekt ubogacony jest trzema kolorami: niebieskim – odnoszącym się do Maryi, złotym – symbolizującym Chrystusa tryumfującego w chwale, oraz zielonym – tzw. wstęgowy ornament, który charakteryzował dzieła sztuki powstałe w Europie w 1 połowie XVIII wieku.
Organy są prezentowane przez cały rok wszystkim zainteresowanym, a w okresie od maja do końca września prezentacje odbywają się regularnie: od poniedziałku do soboty (9.30, 10.30, 11.30, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00), a w niedzielę w mniejszym zakresie ze względu na nabożeństwa liturgiczne (10.00, 12.30, 13.30, 15.00, 16.00), jeśli za każdym razem zbierze się przynajmniej kilkunastoosobowa grupa zainteresowanych prezentacją.
Dodatkowo w okresie letnim, raz w tygodniu odbywają się Świętolipskie Wieczory Muzyczne. W obecnym, jubileuszowym roku 300-lecia świętolipskich organów, będzie można słuchać muzyki organowej i kameralnej wykonywanej nie tylko przez artystów z Polski, ale z całego świata.

Obrazek w tresci


Tegoroczne, XXXIII już Świętolipskie Wieczory Muzyczne, zainaugurują swym przepięknym śpiewem w piątek 2 lipca 2021 r. o 20.00 o. Rafał Kobyliński (tenor), o. Tomasz Jarosz (baryton) i ks. Paweł Sobierajski (baryton), a na organach grać będzie Rafał Sulima. Już następnego dnia w sobotę 3 lipca na organach zagra Andrzej Chorosiński, a recytacjami towarzyszyć mu będzie jego syn Michał. W następny piątek 9 lipca na organach zagra Ewa Bąk, a jako kontratenor zaistnieje Marcin Ciszewski. W piątek 16 lipca pojawi się Kapela Góralska, której na organach towarzyszyć będzie Marek Stefański. Przedostatni lipcowy koncert ubogaci grą na flecie Ewa Rułka, a na organach towarzyszyć jej będzie Małgorzata Klorek. Z kolei na ostatnim lipcowym wieczorze zabrzmią skrzypce, na których zagra Maria Perucka, a na organach Roman Perucki.
Podczas pierwszego sierpniowego koncertu zaśpiewa Samitra Suwannarit, sopranistka z dalekiej Tajlandii, na organach będzie jej towarzyszyła Hanna Dys, a na klawesynie Ewa Mrowca. Tydzień później, 13 sierpnia zabrzmią organy (Paweł Seligman), skrzypce (Zofia Sobocińska) i fortepian (Arkadiusz Krawiel). Już dwa dni później, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w niedzielę 15 sierpnia, Daniel Strządała zaprezentuje swój utwór „Hommage a Mosengel”, który skomponował na 300-lecie organów w Świętej Lipce. Na oboju zagra Alicja Matuszczyk. Będzie to też wieczór improwizacji organowych. W piątek 20 sierpnia gościć będziemy artystkę z Białorusi Ludmiłę Sivaronavą, która zagra na fortepianie. Na organach będzie jej towarzyszył Filip Presseisen, natomiast śpiewać będzie Szynom Kobyliński – baryton. Tydzień później zaśpiewa Justyna Samborska – sopran, na organach zagra Elżbieta Karolak, natomiast na fortepianie Anna Kubicz.
Koncerty wrześniowe w piątek 3 września zainicjują trzej artyści: Wojciech Bednarski (organy), Aleksandra Krasowska (marimba) i Izabela Pietrukaniec (fortepian). Dopełnieniem tegorocznej edycji wieczorów będzie koncert w piątek 10 września, podczas którego zaśpiewa Chór Świętolipski z akompaniamentem organów, na których grać będzie nasz wspaniały organista i dyrygent naszego chóru, Adam Kowalski, a na trąbce Janusz Ciepliński.
Podczas koncertów zabrzmią utwory m.in. Bacha, van Beethovena, Bieleckiego, Brahmsa, Chopina, Czajkowskiego, Donizettiego, Dupre, Elsnera, Francka, Gluck'a, Godarda, Haendla, Kruczka, Kowalskiego, Kwiatkowskiego, Lutosławskiego, Mikołaja z Krakowa, Moniuszki, Mendelssohna, Nowowiejskiego, Paderewskiego, Rączkowskiego, Schuberta, Schumanna, Surzyńskiego i Verdiego. Szczegóły znajdziemy na www.swlipka.pl