Trwa V Kongres Przyszłości w Olsztynie [AKTUALIZUJEMY]
2021-11-18 08:13:20(ost. akt: 2021-12-22 21:17:00)
Dziś (czwartek 18 listopada) o godzinie 9 już po raz piąty samorządowcy, biznesmeni, politycy, ludzie kultury i nauki spotkają się, żeby rozmawiać o przyszłości regionu i jego mieszkańców.
Kongres Przyszłości jest obecny w kalendarzu najważniejszych wydarzeń na Warmii i Mazurach od 2017 roku. Wiele idei i pomysłów dyskutowanych na Kongresie nabrało realnych kształtów i dziś toczy się własnym życiem. Wśród nich są Kongres Przyszłości Junior, Bez Gorsetu, Zdrowe Życie czy Przemysł 4.0.
— Kongres to inicjatywa, która pokazuje i dowodzi, że współpraca to system naczyń połączonych, w którym biznes i samorząd, zachowując swoją tożsamość, mogą i muszą współpracować dla dobra ogółu — podkreślił na otwarciu I Kongresu Przyszłości Jarosław Tokarczyk, ówczesny prezes Grupy WM.
— Widzę wszędzie tu pozytywy rozwój i postęp — mówił Gunter Verheugen, minister stanu, członek Komisji Europejskiej, który był gościem specjalnym na II Kongresie Przyszłości. — Jestem szalenie zadowolony, że w tym regionie europejska integracja, europejskie wsparcie stworzyło pozytywny rozwój regionalny. Wasz region jest klejnotem nie tylko w koronie Polski, ale w koronie Europy. Posiadacie skarb, który należy, to jest państwa obowiązkiem, przekazać waszym dzieciom, wnukom. Tym skarbem jest natura — dodał polityk.
Z bogatym doświadczeniem poprzednich spotkań zapraszamy na kolejny, piąty już Kongres, który odbędzie się dziś (czwartek, 18 listopada) w Olsztynie. Początek o godz. 9. Szczegóły na temat V Kongresu Przyszłości można znaleźć tutaj: KongresPrzyszlości.pl
Konferencja prasowa
V Kongres Przyszłości zainaugurowała konferencja prasowa z udziałem m.in. wiceminister rozwoju i technologii Olgi Semeniuk, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, wojewody Artura Chojeckiego, rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzego Przyborowskiego oraz Jarosława Tokarczyka z Grupy WM.
Transmisja "na żywo"
Jarosław Tokarczyk z Grupy WM:
"Cieszę się, że udało nam się spotkać w takiej formie. Zorganizowanie kongresu było wielkim wyzwaniem. Dziękuje mojej załodze. Dziękuję. Kongres przyszłości to bardzo dobre i potrzebne wydarzenie."
Olga Semeniuk, wiceminister, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw:
"Transformacja cyfrowa i energetyczna oraz zielona energia to są wyzwania, które przed nami stoją i które związane są ze zdobywaniem przyszłości. Jednym z podstawowych elementów Polskiego Ładu jest program inwestycji strategicznych. Są to środki finansowe, które zostały skomponowane i stworzone przez samorządy, a które bezpośrednio trafią do małych i średnich firm. Są to między innymi na projekty, które wiążą się z wyrównywaniem szans pomiędzy regionami.
Wojewoda Artur Chojecki:
— Jest takie powiedzenie: "Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz". I tak rozumiem Kongres Przyszłości. Jak sobie zaprogramujemy, jak sobie wymyślimy naszą przyszłość, nasz rozwój, taki on będzie. Im więcej sobie zaplanujemy, tym bardziej będziemy panami własnego losu. O taki rozwój, o takie planowanie zabiegamy, takie chcielibyśmy widzieć na V Kongresie Przyszłości.
— Jest takie powiedzenie: "Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz". I tak rozumiem Kongres Przyszłości. Jak sobie zaprogramujemy, jak sobie wymyślimy naszą przyszłość, nasz rozwój, taki on będzie. Im więcej sobie zaplanujemy, tym bardziej będziemy panami własnego losu. O taki rozwój, o takie planowanie zabiegamy, takie chcielibyśmy widzieć na V Kongresie Przyszłości.
Po oficjalnym otwarciu i przemówieniach wręczono odznaczenia państwowe pracownikom Grupy WM i dziennikarzom "Gazety Olsztyńskiej".
Brązowy Krzyż Zasługi za zasługi w działalności społecznej otrzymała Beata Tokarczyk.
Złotym Krzyżem Zasługi zostali uhonorowani: Barbara Mazur, Andrzej Mielnicki, Elżbieta Przybysz, Mirosław Wieczorek oraz Zbigniew Woźniak.
Rozstrzygnięcie plebiscytu na najpopularniejszego samorządowca Warmii i Mazur
STAROSTA
I miejsce: Jan Harhaj (starosta lidzbarski)
II miejsce: Andrzej Ochlak (starosta nowomiejski)
III miejsce: Paweł Cieśliński (starosta działdowski)
II miejsce: Andrzej Ochlak (starosta nowomiejski)
III miejsce: Paweł Cieśliński (starosta działdowski)
BURMISTRZ
I miejsce: Renata Wioletta Bednarczyk (burmistrz miasta i gminy Młynary)
II miejsce: Maciej Leszczyński (burmistrz Jezioran)
III miejsce: Piotr Feliński (burmistrz Rucianego-Nidy)
II miejsce: Maciej Leszczyński (burmistrz Jezioran)
III miejsce: Piotr Feliński (burmistrz Rucianego-Nidy)
WÓJT
I miejsce: Krzysztof Szumała (wójt gminy Milejewo)
II miejsce: Wiesław Tkaczuk (wójt Kiwit)
III miejsce: Zygmunt Tucholski (wójt gminy wiejskiej Elbląg)
II miejsce: Wiesław Tkaczuk (wójt Kiwit)
III miejsce: Zygmunt Tucholski (wójt gminy wiejskiej Elbląg)
GMINA PRZYJAZNA DLA BIZNESU: Gmina Stawiguda (wójt Michał Kontraktowicz).
Trwają bloki tematyczne CZŁOWIEK, NATURA, TECHNOLOGIA, REGION 2030.
Jarosław Klimczak, Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, mówił o turystyce zdrowotnej:
"Warmii i Mazury nie były w czołówce regionów, jeśli chodzi o potencjał naukowy i innowacyjny. Chcemy to zmienić. Jak ma wyglądać turystyka zdrowotna na Warmii i Mazurach? Przed nami cele i zadania, takie jak: rozwój gospodarczy regionu, przedłużenie sezonu turystycznego, promocja nowego produktu, jakim jest turystyka zdrowotna oraz podniesienie poziomu innowacyjności. Rozwiązania technologiczne będą stanowiły o naszym wyjątkowym produkcie w skali międzynarodowej. Gdyby udało się zwiększyć choć o 20% obłożenie hoteli, branża turystyczna wyszłaby z zapaści, szczególnie pocovidowej. Jeszcze 15 lat temu mieliśmy 5 hoteli cztero- lub pięciogwiazdkowych. Dziś mamy ich ponad 40. W związku z tym mamy około 7 tysięcy dodatkowych łóżek, które trzeba w jakiś sposób zapełnić. Niebawem w kilku obiektach w regionie, m.in. w hotelu Zamek Ryn, uruchamiamy pierwszy turnus turystyki zdrowotnej oparty na nowej filozofii jakości. Około miliarda euro, które trafią do naszego regionu w ciągu najbliższych siedmiu lat, dotyczą innowacji, medycyny, zdrowia oraz ochrony środowiska.
W ramach bloku REGION 2030 trwa panel dyskusyjny pt. "Europosłowie Warmii i Mazur dla przyszłości regionu". W dyskusji uczestniczą europoseł Krzysztof Jurgiel, poseł Zbigniew Ziejewski oraz wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz.
Przy okazji dyskusji poruszono między innymi temat perspektyw finansowych dla Polski i naszego regionu. Władze samorządowe duże nadzieje pokładają w kontynuacji RPO. - Pierwsze konkursy, jeśli nastąpią mogą pojawić się jesienią 2022. Teraz to się nie będzie nazywało RPO, a Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur. Dla nas ma znacznie program dla Polski Wschodniej. Może nam przypaść nawet 414 milionów złotych. Dzięki niemu można wyrównywać szanse tych regionów, które odstają gospodarczo od reszty kraju - powiedział Miron Sycz.
Inne tematy jaki poruszono to m.in. tzw. zielony ład, rozwój rolnictwa i energetyki cieplnej. - Przyszłość rolnictwa to odnawialne źródła energii. Będziemy szli w kierunku wodoru, a nie gazu - stwierdził zdecydowanie Zbigniew Ziejewski. Z kolei Krzysztof Jurgiel podkreślił, że jest zwolennikiem energii węglowej. - Jest ona zdecydowanie tańsza - zauważył europoseł.
Zbigniew Ziejewski, poseł PSL podczas prelekcji w bloku tematycznym Region 2030
"Powinniśmy przede wszystkim dbać o infrastrukturę drogową i kolejową, ponieważ przy tych trasach powstaną centra logistyczne i nowe miejsca pracy, co już można zaobserwować. Priorytet to budowa drogi S16. Trzeba połączyć województwo warmińsko-mazurskie z autostradą A1. Budowa trakcji kolejowych. Chciałbym dojechać Pendolino z Warszawy do Olsztyna. Połączmy koleją lotnisko na Warmii i Mazurach. W modernizacji dróg kolejowych i drogowych są bardzo ważne inteligentne specjalizacje. Chodzi głównie o ekonomię wody, produkcji zdrowej, wysokiej jakości żywności. Warmia i Mazury produkują bardzo dobrą i zdrową wołowinę, o którą biją się wszystkie restauracje w stolicy. Musimy myśleć o przemyśle drzewnym i meblarskim. Nasze województwo stoi przemysłem meblarskim. Dlatego musimy zadbać o tę część gospodarki w regionie. Powinniśmy myśleć o logistyce, bo to jest ważny element naszej działalności. Bardzo ważny jest kapitał ludzki i rozwój zawodowy, w który powinniśmy inwestować. By wdrożyć wszystkie innowacyjne projekty, musimy mieć wykwalifikowaną kadrę i specjalistów. Warto zastanowić się nad utworzeniem kierunku politechniki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Jeżeli mówimy o inteligentnej gospodarce, to musimy myśleć o kapitale ludzkim. To jest nasza przyszłość."
"Turystyka przyszłości. Blisko natury i zdrowo" - to temat dyskusji w której biorą udział Marcin Galibarczyk - Dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Warminsko-Mazurskiego, Marian Jurak - Prezes Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK, Członek Zarządu W-MROT, Wojciech Śmieszek - współwłaściciel Biura Podróży Szarpie Travel.
Paneliści poruszyli m.in. wpływ obecnej sytuacji na rynek turystyczny w naszym regionie. - Warmia i Mazury paradoksalnie skorzystała na tej sytuacji. Klienci turystyczni to max 12 % całego rynku. W tej trudnej sytuacji mamy wiele atutów. Nasza baza hotelowa to głównie obiekty położone na dużych obszarach. Dzięki temu nie ma takiego ścisku. Jest dużo domków czy pensjonatów. wiosna była trudna, ruch turystyczny zaczął się na dobra sprawę od czerwca. Za to mamy rekordową jesień. Większość obiektów nie miała takiego obłożnie w swojej historii - podzielił się swoją opinią Wojciech Śmieszek.
- Średnio w sezonie po naszych jeziorach pływa ok. 10 tysięcy jachtów - zauważył Marian Jurak, który przy okazji opowiedział też o roli PTTK w promocji turystyki i krajoznawstwa.
Prelegenci podjęli też temat turystyki zdrowotnej i ekologicznej oraz edukacji łączonej z wypoczynkiem. Zauważyli też, że wraca moda na wędrowanie. Szczególną rolę odgrywa tu popularyzacja turystyki rowerowej.
W ramach bloku REGION 2030 TRWA debata na temat "Rola samorządu województwa w budowaniu potencjału gospodarczego regionu. Elementy atrakcyjności inwestycyjnej województwa- infrastruktura, ludzie, firmy". Prelegentami są: Piotr Burczyk – Zastępca Dyrektora, Departament Koordynacji Promocji, Urząd Marszałkowski, dr hab. inż. Wiesława Lizińska, prof. UWM - Wydział Nauk Ekonomicznych, Instytut Ekonomii i Finansów, Katedra Polityki Gospodarczej UWM, Krzysztof Gąsior - Dyrektor Departamentu Infrastruktury Strefy WMSSE, Paulina Puza-Oleszczuk - expert pro-biz Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, Urząd Marszałkowski.
- Inwestorzy lokalni wymagają dużej atencji samorządów. Dla lokalnego przedsiębiorcy to nie tylko życie biznesowe, ale również oddziaływanie na lokalną społeczność. Biznes międzynarodowy jest przyzwyczajony do innych standardów - stwierdziła prof. Wiesława Lizińska.
- Ważne jest to, co samorządy mogą zaoferować zarówno inwestorowi zagranicznemu, jak i lokalnemu - zauważył Piotr Burczyk. Poruszono temat pomocy samorządów dla przedsiębiorców działających w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. - Niektóre samorządy niestety wykazują brak zainteresowania współpracą - ocenił Krzysztof Gąsior
- Oferty proponowane inwestorom to oferty z gmin. Inwestor się do nas zgłasza i my występujemy w jego imieniu w poszukiwaniu terenu i zwracamy się do gmin o ofertę. Z gminami, gdzie pracują osoby doświadczone pracuje nam się łatwiej. Czasami trafiają się jednak osoby, które pracując w urzędzie nie są zorientowane co z tym zrobić - podzieliła się swoimi spostrzeżeniami Paulina Puza-Oleszczuk.
Poruszono też m.in. rolę zrzeszeń i stowarzyszeń przedsiębiorców w kontaktach z samorządami.
Profesor Karol Karski w rozmowie z Igorem Hrywną podejmowali temat aktualnej sytuacji na granicy Polski z Białorusią.
— Czy Niemcy grają ponad naszym głowami, czy dyplomatycznie chcą ten konflikt rozwiązać? - pytał Igor Hrywna w odniesieniu do kontaktów Niemiec z Białorusią w odniesieniu do wydarzeń na granicy.
— Kanclerz Angela Merkel rozmawia z kimś, kogo Niemcy nie uznają jako prezydenta Białorusi. Premier i przydent Polski nie godzą się na ustalenia bez naszego udziału. Ta rozmowa nie doprowadziła w zasadzie do niczego, dała tylko punkty Łukaszence — mówił profesor Karol Karski — Imigranci do ludzie, którzy chcą żyć na koszt systemy opieki społecznej państwa niemieckiego. To jest zwykły biznes nielegalnego sprowadzania ludzi.
— Czy Niemcy grają ponad naszym głowami, czy dyplomatycznie chcą ten konflikt rozwiązać? - pytał Igor Hrywna w odniesieniu do kontaktów Niemiec z Białorusią w odniesieniu do wydarzeń na granicy.
— Kanclerz Angela Merkel rozmawia z kimś, kogo Niemcy nie uznają jako prezydenta Białorusi. Premier i przydent Polski nie godzą się na ustalenia bez naszego udziału. Ta rozmowa nie doprowadziła w zasadzie do niczego, dała tylko punkty Łukaszence — mówił profesor Karol Karski — Imigranci do ludzie, którzy chcą żyć na koszt systemy opieki społecznej państwa niemieckiego. To jest zwykły biznes nielegalnego sprowadzania ludzi.
BLOK NATURA OTWORZYLI NASTĘPUJĄCY PRELEGENCI: Andrzej Abako - Starosta Olsztyński, Jacek Wiśniowski - Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Tomasz Sielicki - Burmistrz Braniewa, Tomasz Czarniewski, globtroter
Jak wielkim darem dla Warmii i Mazur jest natura, nikogo nie trzeba przekonywać. Mamy ten wyjątkowy zaszczyt mieszkać w najpiękniejszym miejscu w Polsce, które może poszczycić się najbardziej dziewiczą przyrodą. Jednak to za mało, aby turyści zechcieli do nas przyjechać. I o tym mówili pierwsi prelegenci w bloku Natura V Kongresu Przyszłości Warmii i Mazur. Prelegenci podjęli temat Szlaku Świętej Warmii jako najlepszej drogi do poznania uroków tej krainy. Nie ma wątpliwości, że jest to szlak wyjątkowy, o czym mówił sam Jan Paweł II, który podczas pielgrzymki do Olsztyna, powiedział, że Warmia zasługuje na miano świętej. W tym niezwykłym rejonie są sanktuaria, które pozwoliły stworzyć szlak turystyczno-promocyjno- pielgrzymkowy. Szlak Świętej Warmii jest pierwszym, i jak do tej pory jednym, projektem promocyjnym tego regionu. Miejsce mające ogromny, nieodkryty potencjał, o czym mówił burmistrz Braniewa, Tomasz Sielicki, podkreślając, że projekt pn. "Szlak Świętej Warmii" jest przyszłością. — Szlaki wodne, rowerowe, sakralne dają nam możliwości rozwoju gospodarczego. Szlak zamków gotyckich uzupełnia elementy sakralne. To nasza przyszłość — mówił Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego — Nie chcemy konkurować z Mazurami, chcemy wzmacniać naszą krainę Warmii i Mazur. Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii to jeden z ciekawszych projektów promocyjno-turystycznych z kategorii marketingu realizowany już od ponad roku przez Powiat Olsztyński, a który ma wydobyć ten subregion województwa z cienia Mazur, połączył on swoją leżące na Warmii samorządy, organizacje turystyczne i przedsiębiorców tu działających. Ciekawym głosem w dyskusji było stanowisko globtrotera Tomasza Czerniewskiego, który mówił o swoich doświadczenia z drogi św. Jakuba, czyli Camino de Santiago, prezentując paszport z pieczątkami z wizyt w poszczególnych miejscach kultu. To zdecydowanie pomysł godny przeniesienia na Szlak Świętej Warmii. — Szlak Świętej Warmii to przedsięwzięcie gospodarcze do wykorzystania potencjału jakie mamy, aby żyło nam się lepiej. Turyści są nam tu bardzo potrzebni - podsumował rzecznik starosty powiatu olsztyńskiego, Wojciech Szalkiewicz.
Kolejny temat poruszany w bloku NATURA jest ogromnie ważny, szczególnie w mniejszych miastach i na wsiach Warmii i Mazur. Politykę senioralną omówił burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego, Józef Blank, który przedstawił problemy demografii na przykładzie swojego miasta. — Wspólnotę miasta tworzą w większości seniorzy, dlatego powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku, Kluby Seniora i wiele innych inicjatyw, aby osoby starsze były aktywne, znajdowały się pod opieką i żyło im się jak najlepiej — mówił Józef Blank — Mamy 350 członków Związku Rencistów i Emerytów, 150 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku - to świadczy o dużych potrzebach społecznych osób starszych, które zaspakajamy. Demografia jest bezlitosna, osób starszych przybywa i przybywać będzie, nie tylko w Nowym Mieście Lubawskim. Warmia i Mazury to w większości małe miasteczka, nie bez powodu tak silna jest tu sieć Cittaslow. — Społeczeństwo się starzeje, samorządy będą musiały, prędzej czy później, pochylić się nad polityką senioralną. Potrzeby są duże i będą jeszcze większe — podsumował burmistrz Nowego Miasta, Józef Blank.
Jacek Pałkiewicz, podróżnik i reporter, który od 50 lat realizuje swoje największe pasje, opowiadał o początkach swojej życiowej przygody w wystąpieniu pt. "Pasja życia".
Dziennikarstwo i podróżowanie to dwa nierozłączne elementy mojego życia. A najważniejsza jest pasja, bez której wielkie podróżowanie nie ma sensu. Moja pasja rozpoczęła się w bibliotece lekturą książek podróżniczych. Już wtedy wiedziałem, że będę podróżnikiem. To były czasy surowych granic. Za drugim razem przeskoczyłem mur i znalazłem się w świecie wolnym, o którym marzyłem. Otworzyło się okno na świat i moje podróże. Pracowałem w barze, kopalni złota, kopalni diamentów, na statkach. Zacząłem poznawać świat, najbardziej odległe zakątki...
Joanna Konopko z Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przedstawiła prezentacje ,,Cyfruj albo giń. Nowe technologie w sektorze MŚP. Dla kogo szansa, dla kogo konieczność?"
- Cyfrowa transformacja jest szczególnym rodzajem zmiany organizacyjnej przedsiębiorstwa, sektorów łańcuchów dostaw, a także administracji publicznej oraz całych gospodarek - mówiła Joanna Konopko.
Prelegentka wspominała także o czynnikach napędzających transformacje cyfrowa przemysłu. Omówiła strategie transformacji cyfrowej, jej korzyści, a także przygotowanie firm do cyfryzacji.
"Real time learning - czyli jak zacząć swoją przygodę po studiach?" Wykład Bartosza Tokarczyka i Emila Buszty przyciągnął wielu młodych słuchaczy.
Prelegenci wyjaśnili czym jest Real time learning, co daje, jak długi trwa nauka, gdzie szukać wiedzy, a także jakie są korzyści dla pracodawcy i pracownika.
Prelegenci wyjaśnili czym jest Real time learning, co daje, jak długi trwa nauka, gdzie szukać wiedzy, a także jakie są korzyści dla pracodawcy i pracownika.
- Wolny dostęp do wiedzy posiadamy od kilku lat, internet nie służy tylko do optymalizacji procesów, nie jest tylko narzędziem, lecz również kompendium wiedzy oraz case study różnych problemów. Uczmy się rozwiązywać problemy dzięki doświadczeniu i wiedzy innych, dostępnej na wyciągniecie ręki - mówili prelegenci.
Pokolenie X, Y, Z w biznesie. Agnieszka Czupryn, Paweł Harajda, Jola Taperek, Karolina Kazuła, Maciej Martowicz dyskutowali o tym, czy sposób poruszania się po rynku i funkcjonowania w biznesie inaczej wygląda z perspektywy tzw. Millenialsów?
- Nikt nie wybiera sobie czasów, w których się urodził. Kiedy pojawiają się nowe pokolenia, starsi zawsze mowią, że za naszych czasów było inaczej. Inność często jest bywa niezrozumiała - mówił Paweł Harajda.
Rozmówcy zgodnie stwierdzili, że cechą Millenialsow jest łatwość i chęć nauki, niezamykanie się na jeden zawód, umiejętność wykorzystania swojego potencjału. Prelegenci rozmawiali także o zmianach w podejściu firm do nowego pokolenia, debatowali równiez o tym, kto ma największe szanse, by odejść sukces w biznesie.
Rozmówcy zgodnie stwierdzili, że cechą Millenialsow jest łatwość i chęć nauki, niezamykanie się na jeden zawód, umiejętność wykorzystania swojego potencjału. Prelegenci rozmawiali także o zmianach w podejściu firm do nowego pokolenia, debatowali równiez o tym, kto ma największe szanse, by odejść sukces w biznesie.
Jak nie budować start-upów? - Każdy ma prawo do popełniania błędów. Ale jak mówi mądre polskie przysłowie: mądrej głowie dość po słowie! Dowiedz się, czego nie robić, zakładając start-up - zapowiadał swój występ Artur Kurasiński- ex-startupowiec, tech-realista, przedsiębiorca, mówca publiczny oraz autor gier i komiksów.
V Kongres Przyszłości dobiega końca. Więcej materiałów i zdjęć w kolejnych dniach w "Gazecie Olsztyńskiej".
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez