Z obrad rady powiatu nidzickiego
2023-03-30 19:00:00(ost. akt: 2023-03-30 18:01:33)
24 marca w sali konferencyjnej ratusza odbyła się sesja rady powiatu, podczas której radni przywitali nową kierownik wydziału Oświaty, Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego. Została nią Joanna Maksym.
Radni jednogłośnie przegłosowali porządek obrad. Następnie przywitali nową kierownik wydziału Oświaty, Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego Joannę Maksym,
— Do tej pory zawodowo byłam związana ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym, więc sprawy oświaty znam. Sądzę, że ta praca pomoże mi w pełnieniu tego stanowiska. Serdecznie dziękuję za okazane zaufanie i powierzenie tak odpowiedzialnej i obszernej działki jaką jest zarządzanie oświatą — mówiła Joanna Maksym.
W trakcie dyskusji nad sprawozdaniem starosty z prac zarządu w okresie międzysesyjnym radni dyskutowali na temat nidzickiego szpitala. Na pytania radnych odpowiadał wicestarosta Paweł Przybyłek, który podkreślił, że trzeba do tego problemu podejść bardzo spokojnie.
— Rozmawiamy z lekarzami, a w kwestii oddziału pedriatycznego poprosimy panią dyrektor, żeby wyjaśniła sytuację — mówił wicestarosta.
Radni podnosili również kwestie propozycji utworzenia w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie oddziału przygotowania wojskowego. Zwracali uwagę na to, że klasy wojskowe w powiecie nidzickim już funkcjonują.
Starosta Marcin Paliński wyjaśnił, że jest to tylko zgoda na utworzenie, a nie na uruchomienie tego oddziału.
— Wojskowe Centrum Rekrutacji zwróciło się do wielu szkół o zainteresowanie się taką propozycją, ale o faktycznym utworzeniu decyzje będzie podejmował minister — wyjaśnił starosta.
— I dodał: — Nie planujemy zamykać tej szkoły.
Radni wysłuchali także oceny stanu bezpieczeństwa publicznego, które zaprezentował I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nidzicy mł. insp. Krzysztof Kunicki.
Ocenę stanu bezpieczeństwa sanitarnego omówiła Beata Rapacka - Powiatowy Inspektor Sanitarny.
Radni podjęli uchwały dotyczące określenia zadań oraz zasad udzielania dofinansowania dla osób niepełnosprawnych w ramach rehabilitacji społecznej i zawodowej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na rok 2023, które wynoszą — 2.237 963 złote.
Największa kwota -1.523.280 złotych została przeznaczona na wypłatę dofinansowania działalności warsztatów terapii zajęciowej. 37.663 zł przeznaczono na dofinansowanie kosztów wyjazdów osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych.
Na dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki zaplanowano - 25.860 złotych. Przeznaczono również 370.160 złotych na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów. 218.00 złotych zaplanowano na dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych.
Natomiast na zwrot kosztów utworzenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej przeznaczono dla pracodawców 63.000 złotych.
Radni wyrazili zgodę na zmiany w budżecie oraz wieloletniej prognozie finansowej.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez